Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi: Prof. Dr. Zehra Çataltepe 2 dakikada okunabilir

Microsoft’un Türkiye’de kadınların teknolojide daha fazla söz sahibi olması için her yıl düzenlediği Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının 2020 kazananları belli oldu. “2020 Yılının Başarılı Kadın Girişimcisi”, İTÜ ARI Teknokent firmalarımızdan Tazi.ai’nin Kurucu Ortağı Prof. Dr. Zehra Çataltepe oldu.

Prof. Dr. Zehra Çataltepe Hakkında:

Bütün eğitim ve çalışma hayatı boyunca hep AI ve ML (machine learning) alanında çalışan Prof. Dr. Zehra Çataltepe, 1991 Bilkent Bilgisayar Mühendisliğinden mezun olduktan sonra, Yüksek Lisans için Amerika’ya, California Institute of Technology’e kabul edilmiştir. Orada doktorasını tamamladıktan sonra Siemens Corporate Research’te enerji santrallerinin ve AC motorların izlenmesi ve sensör verilerinin görüntülenmesi için yapay öğrenim algoritmaları ve yazılımı tasarlamış ve uygulamıştır. Üç makale ve 13 patent yayınlanmıştır.

2005’de Türkiye’ye gelerek İTÜ’de öğretim üyesi olarak görev almıştır. İTÜ’deki Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ndeki hoca ve öğrencilerle beraber çok sevdiği projeler ve araştırmalar yapmıştır. Eşi Tanju Çataltepe ile birlikte Tazi’nin olduğu yapay öğrenme ve akan veri üzerinde çalışmalar yapmıştır. Türkiye’de ve Dünya’da veriye dayalı akıllı sistemler ve otomasyon alanında bir açık olduğunu düşünerek bütün bilgi ve deneyimimizi bir araya toplayarak, kendi şirketleri olan Tazi’yi, kurmaya karar verdiler. Tazi, iş uzmanlarının (ve veri bilimcilerinin) Yapay Öğrenme ile kolayca model oluşturma, güncelleme, uygulama ve işlem yapmalarını sağlamaktadır. Tazi modelleri anlaşılabilir ve sürekli olarak verilerden ve insanlardan öğrenmektedir. Tazi, yapay zekayı herkes için ulaşılabilir olmasını sağlamakta; finans, bankacılık ve sigorta sektörlerinin daha akıllı iş kararları almasına yardımcı olmaktadır.  Tazi’nin Otomatik Yapay Öğrenim platformu, Gartner tarafından “Cool Vendor in AI Core Technologies” (Mayıs 2019) seçilmiş ve Data Science Central tarafından “Yeni Nesil Yapay Öğrenme” olarak kabul edilmiştir.

Kaynak:

https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/teknolojinin-kadin-liderleri-turkiyenin-gelecegine-isik-tutuyor-41553039

 

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

five + eighteen =

Paylaşım