İTÜ Çekirdek Girişimlerinden Deprem Çözümleri 4 dakikada okunabilir

Yaşanan Afet Sonrası Girişimlerimiz Destek Seferberliği Başlattı:

İTÜ Çekirdek Girişimlerinden Deprem Çözümleri

Deprem yaralarının sarılması için İTÜ Çekirdek girişimleri gönüllü olarak projeler ve kampanyalar başlattı. Ülkemiz son yılların en büyük depremi ile sarsılırken, İTÜ Çekirdek’li girişimciler tarafından geliştirilen uygulama ve çözümler deprem bölgesinde yardıma ihtiyacı olan birçok insana ulaşıyor.

Çoğunlukla online ve mobil olarak kullanılabilen uygulamalardan bazıları; enkaz altında yardıma ihtiyacı olan depremzedeler ile yardım edebilecek olanların iletişimine katkı sağlarken, bazıları ise afet sonrası depremzedelerin barınma, sağlık ve psikolojik destek ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak hizmet sunmakta.

 

  1. BlindLook 

İTÜ Çekirdek girişimi Blindlook ekibi, yaşanan deprem felaketinde barınma ihtiyacı bulunan görme engellileri evlerinde misafir ederken, gönüllü olarak evlerinde misafir etmek isteyen kişileri de ihtiyaç sahipleri ile buluşturuyor.

 

  1. Bugbounter 

İTÜ Çekirdek girişimi BugBounter ekibi, deprem sonrası aktif çalışan tüm yardımlaşma ve destek platformlarının online güvenlik testlerini ücretsiz olarak gerçekleştirerek, depremzedelere yapılan yardımların engellenme ve sömürülmesine karşı çıkmayı amaçlıyor.

 

  1. Bulut Klinik 

İTÜ Çekirdek girişimi Bulut Klinik ekibi, geliştirdikleri sağlık uygulamasında depremden etkilenen kişiler için online psikolojik ve sağlık destek hizmetini ücretsiz sunuyor.

 

4. Classest 

İTÜ Çekirdek girişimi Classest ekibi, Eğitim Seferberliği kampanyasına katılarak depremden etkilenen LGS ve YKS hazırlık dönemindeki öğrencilere, başvuruları doğrultusunda ücretsiz eğitim desteği veriyor.

 

 

5. Evbee 

İTÜ Çekirdek girişimi Evbee ekibi, mobil şarj istasyonu araçlarını modifiye ederek afet bölgesinde elektrik sağlama ve mühendislik hizmetlerine destek vermesi amacıyla tahsis ediyor.

 

6. Evimdeki Psikolog 

İTÜ Çekirdek girişimi Evimdeki Psikolog ekibi, depremden etkilenen kişiler için online ücretsiz psikolojik destek sağlıyor.

 

7. Fromyoureyes 

İTÜ Çekirdek girişimi Fromyoureyes ekibi, geliştirdikleri uygulama sayesinde toplanma noktaları, yardım noktaları ve bunun gibi birçok kritik konuda görme engelli depremzedelere katkı sunuyor.

 

8. GonulluPsikolog.org 

İTÜ Çekirdek girişimi Gonullupsikolog.org ekibi, afetten etkilenen kişiler için online ücretsiz psikososyal destek sağlıyor.

 

9. Kanka Host 

İTÜ Çekirdek girişimi Kanka Host ekibi, kalacak yere ihtiyacı olan depremzedeler ile evini paylaşmak isteyenleri geliştirdikleri uygulama üzerinden bir araya getiriyor.

 

10. Kidolog 

İTÜ Çekirdek girişimi Kidolog ekibi, depremden etkilenen kişiler için geliştirdikleri uygulama ve whatsapp üzerinden online ücretsiz psikolojik destek sağlarken, psikolojik destek çalışmalarına gönüllü olarak katılmak isteyen uzmanları da sürece dahil ediyor.

 

11. Laska Technology 

İTÜ Çekirdek girişimi Laska ekibi, depremzedelerin ve bölgede çalışan insanların ısı ve elektrik ihtiyacını karşılamak üzere, geliştirdikleri teknoloji ile atık lastiklerin ileri dönüştürülerek enerji ve hammadde elde edilmesini sağlayan yenilenebilir yakıt yardımında bulunuyor.

 

12. Microfon 

İTÜ Çekirdek girişimi Microfon ekibi, başlattıkları Eğitim Seferberliği kampanyası ile depremden etkinlenen ve eğitim yardımına ihtiyacı olan öğrencileri, başvuruları doğrultusunda eğitim desteği veren kişi ve  kurumların desteği ile buluşturuyor.

 

13. Missafir 

İTÜ Çekirdek girişimi Missafir’in geliştirdiği “Missafirimizsiniz” platformu, ev sahipleri ile konaklama ihtiyacı olan depremzedeleri buluşturmayı amaçlıyor.

 

14. Sesver 

İTÜ Çekirdek girişimi Arvia’nın geliştirdiği Ses Ver.in platformu, deprem bölgesinde yardıma ihtiyacı olanlar ile yardım edebilecekleri buluşturuyor. Oluşturulan platform, otomatik konum paylaşma ve sesli görüşme özellikleri ile müdahale hızını arttırmayı hedefliyor.

 

15. Stemist Box 

İTÜ Çekirdek girişimi Stemist Box ekibi, başlattıkları Eğitici Oyuncak Yardımı kampanyası ile depremden etkilenen çocuklar için, her 1 oyuncak bağışı karşılığında bölgeye 4 oyuncak gönderimi yapıyor.

 

16. Steto

İTÜ Çekirdek girişimi Steto ekibi, depremden etkilenen kişiler için online ücretsiz psikolojik destek sağlıyor.

 

17. Peace Therapist 

İTÜ Çekirdek girişimi Peace Therapist ekibi, depremden etkilenen kişiler için online ücretsiz psikolojik destek sağlıyor.

 

18. RePG Energy 

İTÜ Çekirdek girişimi RePG ekibi, sahip olduğu patentli enerji ve su teknolojilerini şebeke bağımsız, akıllı ve kendine yeten konteynerleri depremzedelerin hizmetine sunuyor

 

19. Terappin 

İTÜ Çekirdek girişimi Terappin ekibi, depremden etkilenen kişiler için ücretsiz psikolojik destek sağlarken, psikolojik destek çalışmalarına gönüllü olarak katılmak isteyen uzmanları da sürece dahil ediyor.

 

20. Walkers

İTÜ Çekirdek girişimi Walkers ekibi, geliştirdikleri hareket ve sağlık uygulamasında Eğitim Kutusu ile iş birliği yaparak kullanıcılarına ücretsiz online deprem eğitimi tanımlıyor.

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

sixteen + eighteen =

Paylaşım