2021’de Yapay Zekayı Bekleyen 4 Yeni Trend 5 dakikada okunabilir

2021’de Yapay Zekayı Bekleyen 4 Yeni Trend

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, iş yapma biçimlerini pek çok yönden değiştirdi. Öte yandan yapay zekanın yaşamımız üzerindeki etkisi bu süreçte azalmadığı gibi oldukça arttı ve akıllı makinelerin bu salgına ve gelecekte karşılaşabileceğimiz diğer salgınlara karşı devam eden mücadelede büyük bir rol oynayacağı aşikar hale geldi.

İçinde bulunduğumuz 2020’de koronavirüs pandemisi ortaya çıkmadan ve pek çok şey alt üst olmadan önce yapay zeka özellikle de makine öğrenimi ve akıllı makineler neredeyse her sektörde yaygın bir karışıklığa neden oluyordu. Tüm dünyada etkili olan küresel salgın ise çalışma hayatını ve iş yapma şekillerini baştan aşağı değiştirdi. Buna karşın yapay zekanın yaşamlarımız üzerindeki etkisi azalmadı hatta kendi kendine öğretme algoritmalarının ve akıllı makinelerin bu ve gelecekte karşılaşabileceğimiz diğer salgınlara karşı devam eden mücadelede büyük bir rol oynayacağı anlaşıldı.

Yakın gelecekte yaşama ve çalışma şeklimizi değiştirecek teknolojileri seçmek söz konusu olduğunda, yapay zeka şüphesiz önemli bir trend olmaya devam edecek. Peki, önümüzdeki yılda yapay zekada neler değişecek ve neler ön plana çıkacak? İşte cevabı…

Daha Akıllı Büyük Veri Analitiği ve Öngörüleri

Devam eden ve ne zaman sona ereceği henüz bilinemeyen pandemi sırasında, virüslerin dünya çapında yayılmasına ilişkin verileri hızlı bir şekilde analiz etme ve yorumlama ihtiyacını ilk elden görmüş olduk. Hükümetler, küresel sağlık kuruluşları, akademik araştırma merkezleri bilgilerin toplanabileceği ve birlikte çalışılabileceği yeni yollar geliştirmek için bir araya geldi. Her gece yaşadığımız bölgedeki güncel enfeksiyon veya ölüm oranları verildiğinde, bunun sonuçlarını haberlerde görmeye alıştık.

Teknolojik ilerleme, bu salgının 50 milyon cana mal olan 1918 İspanyol Gribi salgını kadar öldürücü olmamasının ana nedenlerinden biri… Tıbbi teknoloji ve bakım standartlarındaki ilerleme, salgınların daha hızlı tespit edilebilmesi ve karantina uygulamalarını sağlayan iletişim teknolojisindeki ilerlemeler söz konusu teknolojinin alt başlıkları ve önümüzdeki yıl, salgınlarla daha etkili bir şekilde başa çıkmamızı sağlayan teknolojik gelişmeler listesine yapay zeka da eklenecek. Yapay zeka sayesinde salgınlar daha kolay tespit edilecek, enfekte kişiler arasındaki iletişim izlenebilecek, daha doğru teşhisler konulacak ve bir virüsün gelişebileceği yolları tahmin ederek gelecekte daha etkili ve kalıcı aşılar geliştirilebilecek. Üstelik yapay zekanın yalnızca virüslerle mücadeleyle ilgili değil, sağlık hizmetinin diğer birçok alanında da hızla benimsendiğini göreceğiz.

Otomatik Tespit ve Önleme

Pandemi döneminde sosyal mesafe kurallarına uyulup uyulmadığını izlemek için pek çok ülkede drone’lar kullanıldı. Bir kalabalığın içindeki insanlarda “yüksek ateş” gibi COVID-19 semptomlarını tespit etme yeteneğine sahip drone’lar gibi daha gelişmiş uygulamalar ufukta görünüyor. Bu sistemler, drone’larda kameralar tarafından yakalanan verileri analiz etmek ve yetkilileri virüsün yayılmasıyla ilgili istatistikler ile olasılıklar hakkında bilgilendirmek için kullanılacaklar. Bir diğer gelişme alanı da yüz tanıma teknolojileri olacak ki halihazırda bu teknoloji, yetkililer tarafından karantinadan kaçınanları tespit etmek veya kalabalığın içinde semptomlar gösterenlerin hareketlerini izlemek için kullanılıyor. Kamuoyu, daha önceleri oldukça kuşkuyla baktığı yüz tanıma teknolojisine sağlık riskleri nedeniyle artık daha toleranslı hale geldi.

Geri Tepen İşler – Davranışsal Dönüşümü Tahmin Etme

COVID-19’un yayılması yaşamı, çalışma ve sosyalleşme şekillerini büyük ölçüde etkiledi. Toplumun birçok alanında dijitale doğru istikrarlı ve güçlü bir eğilim bulunuyordu ve salgın ise bu eğilimi adeta bir izdihama çevirdi. Örneğin Amazon’un 2020’nin ikinci çeyreğindeki satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artış gösterdi. Çünkü şimdiye kadar online alışverişten kaçınanlar bile seçeneklerini yeniden değerlendirmek zorunda kaldı.

Bu süreçte müşterilerinin yeni bir gerçekliğe nasıl adapte olduklarını anlamalarına yardımcı olmak için yapay zeka araçları ve platformları zaten işletmelerin yanlarında…  Daha önce ticaret ve ilişki geliştirme için dijital kanalları benimsemekte geciken kuruluşlar, durumun aciliyetini anlamaya başlayarak davranışsal analitik ve kişiselleştirme gibi kavramları hızla benimsedi. Kuruluşlara bu teknolojiye erişim sağlayan araçların ise 2021 boyunca giderek yaygınlaşması bekleniyor.

Bir Sonraki Pandemiyi Daha Başlamadan Engellemek

Yapay zeka algoritmalarının çoğu tahmine yönelik ve yapay zeka destekli epidemiyolojinin en önemli bölümü, gelecekteki salgınların ne zaman ve nerede meydana geleceğini doğru bir şekilde tahmin edebilen sistemler yaratabilmek olacak. Aslında bu araştırma bir süredir devam ediyor hatta mevcut salgınla ilgili çapıcı bir uyarı yapay zeka tarafından oluşturulmuştu bile… Buna göre Toronto merkezli BlueDot’un aracı, 31 Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde olası bir salgın hakkında bir uyarı yayınladığında günlük 100 binin üzerinde hükümet ve medya veri kaynağını tarıyordu.

Yapay zeka araştırmalarından önümüzdeki 18 ay içinde viral salgınları tespit etme ve bu tehlikeye tepki verme yeteneğini daha da geliştirmesi bekleniyor. Ancak bunun gerçekleşmesi için hükümetler ve özel sektör arasında devam eden küresel iş birliğinin bulunması gerekiyor. Bu nedenle, tıbbi data setlerine erişim ve uluslararası bilgi alışverişinin önündeki engeller gibi başlıklar önümüzdeki yıl için gündemdeki konular olacak.

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2020/09/21/the-4-top-artificial-intelligence-trends-for-2021/#28b2819d1c2a

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

sixteen + one =

Paylaşım