NASA’nın Motorları 3D Baskıya Emanet 2 dakikada okunabilir

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), gelecekte kullanılacak roket motorlarını üç boyutlu baskı yöntemiyle üretmeye karar verdi. Roket motorlarının parçalarını metal tozu ve lazer kullanarak üretecek olan projeyle hem zamandan hem de maliyetten tasarruf yapılması bekleniyor.

Günümüzde 3D baskı teknolojisini her yerde görmek mümkün; insan organları, yemekler ve evler bu teknolojinin kullanıldığı alanlardan sadece birkaçı… Şimdilerde 3D baskı teknolojisi kendine yeni bir uygulama alanı buldu ve NASA, gelecekteki roketlerini inşa etmek için 3D baskıyı kullanacağını duyurdu. RAMPT (Rapid Analysis and Manufacturing Propulsion Technology – Hızlı Analiz ve İtiş Teknolojisi Üretme) olarak adlandırılan bu projede, roket motorlarının parçaları metal tozu ve lazer kullanarak üretilecek. Bu yeni yöntemle NASA, hem üretim maliyetlerini düşürmeyi hem de teslimat sürelerini azaltmayı planlıyor. RAMPT projesini finanse eden NASA’da yönetici Drew Hope, “Bu teknolojinin ilerlemesi önemli çünkü geçmişe göre daha düşük bir maliyetle zor ve pahalı roket motoru parçalarını üretmemize izin veriyor” diyor. Aynı zamanda Hope’a göre havacılık endüstrisi dışındaki şirketler bile bu yöntemi kendi üretim yöntemlerine ekleyebilecek.

Geleneksel süreç oldukça zorlu

Yeni üretim yöntemi ile çok büyük ve karmaşık parçaların da üretilmesi planlanıyor. Bunların başında dahili soğutma kanallarına sahip motor nozulları bulunuyor ki NASA’nın Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde araştırmacı Paul Gradl’e göre nozulları geleneksel olarak üretmek hem zorlu bir süreç ve hem çok uzun zaman alabiliyor. “Yeni üretim modeli, daha önce mümkün olmayan karmaşık özelliklere sahip çok büyük ölçekli bileşenler oluşturmamızı sağlıyor” diyen Gradl, kanal soğutmalı püskürtme uçlarının ve diğer kritik roket bileşenlerinin üretimiyle ilgili süreyi ve maliyeti de önemli ölçüde azalttığının altını çiziyor.

RAMPT henüz yeni bir proje olmasına rağmen, ilk başarılı sonuçlarını verdi bile… Buna göre yeni üretim modeli ile bugüne kadarki en büyük motor nozullarından birisi üretildi. 40 inç çapa (yaklaşık 1 metre) ve 38 inç (96 santimetre) yüksekliğe sahip olan bu nozul aynı zamanda sadece 30 günde üretildi. Geleneksel kaynak yöntemlerinin kullanıldığı üretim modelinde neredeyse bir yılda üretilen bu parçanın üretimi yeni teknoloji sayesinde planlanandan bir yıl önce gerçekleşmiş oldu.

Kaynak: https://interestingengineering.com/nasa-says-its-future-rocket-engines-may-be-3d-printed

 

 

 

 

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

Paylaşım