Aalto Üniversitesi’nde Araştırmacılar Virüs Parçacıklarını Biyomühendislikle Yenilemeyi Başardı 2 dakikada okunabilir

Aalto Üniversitesi’nden Iris Seitz liderliğindeki bir grup biyomühendis, viral protein yapı taşlarını DNA şablonlarıyla entegre ederek virüs partiküllerinin boyutunu ve şeklini etkileyen bir yöntem keşfettiler. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular, aşı geliştirme ve insan vücudunda dahili ilaç taşıma uygulamaları için umut vaat eder nitelikteydi

Bir virüsün koruyucu dış katmanları olan virüs kapsit proteinleri (birkaç tip proteinden oluşan kılıf), tam olarak şekillendirilmiş protein düzenekleri oluşturmak için kullanılabiliyor. Bununla birlikte, bu yapıların şekilleri ve geometrik konfigürasyonları ise büyük ölçüde spesifik virüs türüne bağlı bulunuyor. Orijinal viral yapıdan bağımsız olarak bu düzenekleri yeniden programlama potansiyeli hem ilaç dağıtım sistemleri hem de aşı geliştirme için heyecan verici olanaklar sunuyor. Aalto Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı bu zorluğu, kapsit proteinlerinin oluşabileceği bir ’yapılandırılmış genom’ (organizmanın DNA molekülleri) şablonu oluşturarak çözüme kavuşturdu. Esnek genomun istenmeyen şekillere yol açabilecek herhangi bir potansiyel deformasyonunu önlemek için katı DNA origami yapıları kullandılar.

Çalışmadaki stratejilerinin, DNA nanoyapılarının negatif yükü ile kapsit proteinlerinin pozitif yüklü alanı arasındaki elektrostatik etkileşimler ve ayrık proteinler arasındaki içsel etkileşimler etrafında şekillendiğini ifade eden çalışmanın başyazarı ve doktora öğrencisi Iris Seitz, kullanılan protein miktarını değiştirerek, DNA origamisini kapsayan yüksek düzene sahip protein katmanlarının sayısını ayarlayabildiklerini söyledi. Tek proteinli alt birim kapsitlerin DNA orijinli (başlangıç) polimorfizmini (çeşitlilik) göstererek modüler bir yaklaşım ortaya koyduklarını belirten Seits, “Kapsit içinde verimli bir şekilde kapsüllenen kullanıcı tanımlı DNA origami nanoyapılarını, bağlanma ve montaj platformları şeklinde kullanarak kapsit şekli, boyutu ve topolojisi üzerinde kontrol elde ediyoruz. Ayrıca, elde edilen viral kapsit kaplamaları, kapsüllenmiş DNA origamisini bozulmaya karşı koruma potansiyeline sahip. Bunun yanı sıra yaklaşımımız tek bir kapsomer (kapsitin bir alt birimi) türüyle sınırlı değil ve yeni nesil kargo koruma ve hedef belirleme stratejilerinin önünü açmak için RNA-DNA origami yapılarına da uygulanabiliyor” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: https://www.synbiobeta.com/read/virus-particles-get-a-bioengineered-makeover

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

nineteen + four =

Paylaşım