Teknokentli #GirişimciKadınlar: Vahide Barın ve Rasyonet 3 dakikada okunabilir

Vahide Barın, 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü tamamdı, sonrasında ise aynı bölümde yüksek lisans yaptı. Ülkemizde yazılım sektörünün yeni yeni gelişmeye başladığı bir dönemde mesleğe atılan Barın, çalışma hayatı boyunca finans sektörüne yönelik yazılım projelerinin değişik kademelerinde yer aldı. 2007 yılından bu yana Rasyonet bünyesinde aynı şevkle çözümler üretmeye devam ediyor.

İşte Teknokentli #GirişimciKadınlar’dan altıncısı Vahide Barın ve Rasyonet…

1. Girişimciliğe nasıl başladınız?

“Çözüm” ve “üretmek” kavramlarının benim için anlamı büyük. Girişimcilikte bunlar çok güzel bir şekilde birleşiyor.

2. Rasyonet nasıl doğdu?

Rasyonet, 2000 yılında iki genç mühendis Orkun Barın ve Erdinç Özel tarafından kuruldu. 2005 yılında İTÜ ARI Teknokent’e kabul edildi. Bugün 41 kişilik genç ve dinamik bir ekiple çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

3. Rasyonet nasıl bir soruna çözüm sunuyor?

Rasyonet, sermaye piyasalarında faaliyet gösteren aracı kurumlar, bankalar, portföy yönetim şirketleri ve reel sektör şirketlerindeki profesyonellere yönelik katma değerli analiz platformları geliştiriyor. Hisse senetleri, yatırım ve emeklilik fonları, bono ve tahvil piyasaları ile ilgili kapsamlı veri ve analizlerin yerel ve uluslararası piyasalarda yapılabilmesine olanak sağlıyoruz.

4. Girişiminiz ile nasıl başarılar elde ettiniz?

Çözümlerimiz ile yurt içinde ve dışında 100’den fazla kurumda 1.500 kullanıcıya yardımcı oluyoruz. Müşteri devamlılığımız %97 gibi oldukça yüksek bir oranda. Bu başarıyı yıllardır sürdürdüğümüz için de ayrıca gururluyuz.

2010 yılından bu yana yazılım ihracatı yapıyoruz. İngiltere, İsviçre, Almanya, Polonya ve Romanya’da pek çok kullanıcımız var.

2017 Haziran’da tamamladığımız son projemiz, Eureka tarafından desteklendi. Sonrasında başlattığımız ve halen devam etmekte olan projemiz için de geçen hafta Eureka onayı geldi. Bu projelerin çıktıları olan yeni uygulamalarımızla ihracat rakamlarımızı çok daha hızlı bir şekilde yükseltmeyi amaçlıyoruz.

5. İş hayatında kadın olduğunuz için zorlandığınız anlar oldu mu?

İş hayatında kadın olduğunuz için aileniz ve kariyerinizi bir arada mutlu ve başarılı bir şekilde yürütmekle ilgili kaygılarınız her zaman oluyor. Bunun dışında yaşadığım bir zorluk olmadı.

6. Türkiye’de kadın girişimciliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kadın girişimcilerimizin sayısının hızla artmakta olduğunu görüyorum. Bu çok mutluluk verici.

7. Girişimci olmak isteyen kadınlara ne önerirsiniz?

Başarılı olmak için uzun saatler çalışmaktan ziyade orijinal fikirler, odaklanma ve azim gerekli diye düşünüyorum. Türk kadını girişimcilikte de fark yaratacak, bundan eminim.

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

10 + twenty =

Paylaşım