NASA ve ESA Güneş’in En Yakın Görüntülerini Paylaştı 2 dakikada okunabilir

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen canlı yayınla, NASA ve ESA Güneş’e Dünya’dan iki kat daha yakın Solar Orbiter’in kaydettiği görüntüleri paylaştı. Şu anda Venüs ile Merkür arasında bir yörüngede olan Solar Orbiter, planlanan yörüngesine ulaştığı zaman Güneş’e Merkür’den daha yakın bir konuma gelecek.

Solar Orbiter, Güneş’e en yakın insan yapımı cisim… Güneş’e 77 milyon kilometre uzaklıkta bulunan cisim, Şubat ayında Dünya’dan fırlatılmış ve Haziran ayında Güneş çevresinde yer alan yörüngesinde dönmeye başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde de Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Solar Orbiter’den gelen ilk görüntüleri canlı yayında paylaştı. Üzerinde bulunan Aşırı Ultraviyole Görüntüleyici sayesinde Güneş’in şimdiye kadarki en yakından görüntülerini elde etmeyi başardı. Bilim insanlarını şaşırtan bu fotoğraflarda araştırmacılar küçük boyutlarda ateş püskürtüleri keşfetti. Proje üzerinde çalışan bilim insanlarından Daniel Muller, güneş püskürtülerinden milyonlarca kat küçük olan bu püskürtülere kamp ateşi adını verdiklerini söyleyerek, Güneş’in normal yüzey sıcaklığından daha sıcak olan bu püskürtüler hakkında çok az bilgiye sahip olduklarını belirtiyor.

 

Dünya’daki herhangi bir sensörden 13 kat fazla Güneş ışığına maruz kalan Solar Orbiter’in bu özelliği sayesinde Güneş ile ilgili aydınlatılmamış gizemleri çözmesine yardımcı olacağı düşünülüyor. Aynı zamanda Güneş patlamalarını takip ederek Dünya’ya bildiren Solar Orbiter’in üzerinde 10 farklı sensör bulunuyor. Bunların altısı, Güneş ve çevresini izlerken diğer dört sensör uzay aracının çevresindeki ortamı inceliyor. Şu anda Venüs ile Merkür arasında bir yörüngede olan Solar Orbiter’in Güneş çevresindeki yörüngesinin ilerleyen süreçte daha da daralması ve Kasım 2021’e kadar nihai yörüngesine oturarak Güneş’e Merkür’den daha yakın olması planlanıyor.

Kaynak: https://www.nasa.gov/press-release/nasa-esa-to-release-first-images-from-solar-orbiter-mission/

 

         

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

two × 5 =

Paylaşım