Yeni Bir Çağa Hazır mısınız? Uzay Yolculukları Geliyor 3 dakikada okunabilir

SpaceX’in iki NASA astronotunu uzaya götürme planı, hava şartları nedeniyle iptal edilse de yeni deneme Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Söz konusu lansman uzay yolculukları için bir milat olabilir zira kapsülün yolculuğunu başarıyla tamamlaması demek bundan sonraki uzay yolculuklarının daha uygun fiyatlı olması anlamına geliyor.

1950’lerde başlayan ve o dönem uydu ve sonda yollamak, Ay’a insan indirmek gibi çabaları içeren uzayı keşfetme macerası, günümüzde bambaşka bir yola evrildi. Şimdilerde karadeliklerin fotoğrafları çekiliyor, derin uzay çalışmaları gerçekleştiriliyor hatta Mars’a insanlı yolculuğun planları yapılıyor. Bu baş döndürücü gelişmeler arasında şüphesiz ki Tesla’nın kurucusu Elon Musk ve 2002 yılında kurulan uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in çalışmalarını da ayrı bir yerde tutmak gerekiyor.

SpaceX, yıllar süren çalışmaların sonunda ilk kez önümüzdeki günlerde uzaya astronot gönderecek. Her ne kadar şirketin Douglas Hurley ve Robert Behnken adındaki iki NASA astronotunu uzaya gönderme planı, 27 Mayıs Çarşamba günkü, geri sayım devam ederken kalkıştan yaklaşık 20 dakika önce, kalkış bölgesi olan Florida’daki elektrik yüklü bulutların rokete zarar verme ihtimali nedeniyle iptal edildi. Yeni denemenin ise 30 Mayıs Cumartesi günü yeniden yapılması planlanıyor. Astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürecek olan Crew Dragon isimli kapsül, NASA’ya ait Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Musk’ın şirketi tarafından üretilen Falcon 9 roketiyle fırlatılacak. İki NASA astronotuna “taksi hizmeti” verecek Falcon 9 roketi aynı zamanda uzun yıllardır Amerika Birleşik Devletleri topraklarından uzaya gönderilen ilk astronotları taşıyor olacak.

 

NASA’dan şirketlere teşvik

Söz konusu kapsülün başarıyla yolculuğunu tamamlaması, uzay yolculuğunun daha uygun fiyatlı olması için yapılan çalışmalar açısından da dönüm noktası olacak. Zira testin başarılı olması durumunda yeni başlayan özel uzay uçuşu endüstrisini destekleyebileceği ve aya veya Mars’a yapılan görevler de dahil olmak üzere diğer ticari girişimlerin de yolunu açabileceği tahmin ediliyor. Bu arada SpaceX, Crew Dragon kapsülünü insansız olarak geçen yıl başarıyla uzay istasyonuna fırlatmıştı.

Elon Musk bir yandan en büyük hayalinin “insanoğlunun bir gün çok gezegenli bir canlı türü olması” olduğunu söylerken; NASA da uzay yolculuklarını ticarileştirmeyi teşvik ediyor. Bu bağlamda SpaceX’e 3,1 milyar dolar, Boeing’e 4,5 milyar dolar veren NASA, şimdiden 48 astronotu 12 fırlatmada uzaya götürmesi için SpaceX’ten 2,5 milyar dolarlık rezervasyon yaptırmış durumda. Boeing’in CST-100 Starliner kapsülünü ise 2021’e kadar fırlatması beklenmiyor.

Kaynak:

https://tr.euronews.com/2020/05/27/ilk-astronotlu-spacex-roketi-27-may-s-ta-f-rlat-lacak-yeni-bir-uzay-cag-icin-milat-olabili

 

https://www.nbcnews.com/science/space/spacex-launch-today-countdown-begins-stormy-weather-looms-n1215401?utm_source=aposto&utm_medium=email

 

      

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

Paylaşım