Telefonunuzu Tanıyan Maske Geliyor 2 dakikada okunabilir

Korona virüs salgını nedeniyle maske takarken, telefonunuzun yüz tanıma sistemi ile kilidini açmak için mücadele mi ediyorsunuz? Çinli bir teknoloji şirketi, şimdilerde hem kendini temizleyebilen hem de telefonların yüz tanıma kilidini açabilecek şeffaf bir N95 benzeri yüz maskesi üzerinde çalışıyor.

Korona virüs salgını ile beraber hayatımıza pek çok kavram ile nesne girdi. İzolasyon, pandemi, sosyal mesafe, koruyucu yüz maskeleri bunlardan sadece birkaçı… Özellikle yüz maskeleri artık hayatımızın her alanında ve anında… Dünyada birçok şehir, sakinlerinin halka açık yerlerde maske takmasını isterken; pek çok büyük havayolu şirketi, uçuşlarda yüz maskesinin zorunlu hale getireceklerini açıkladı. Yüz maskeleri bir yandan sağlığımız için kritik bir rol oynarken bir yandan da kimi sıkıntılar doğurdu ki bunların başında yüz tanıma kilidine sahip akıllı telefonlarda yaşanan uyumsuzluk geliyor. İşte bundan yola çıkan Huami, yüzün büyük bir kısmını kapladığı için yüz tanıma kilitlerini geçersiz kılan standart N95 maskelerine alternatif olacak şeffaf bir N95 maskesi üzerinde çalıştığını açıkladı.

Yüz tanıma sistemleriyle uyumlu

Değiştirilebilir bir N95 filtresine sahip ve kendi kendini dezenfekte eden maskenin insanların havayı güvenle solurken yüz ifadelerini ve duygularını açığa vurabilmesi de amaçlanıyor. Apple iPhone ve Google Pixel 4 gibi akıllı telefonlardaki yüz tanıma sistemleriyle uyumlu olacak şekilde tasarlanan maskeler değiştirilebilir filtre pedine, yarı saydam bir çerçeveye, buğu önleyici ön kısma, havalandırma fanına ve dahili bir UV ışığa sahip… Yüzün tamamının görünebilmesini sağlayan maske, yumuşak ve esnek malzemelerden yapıldığı için yüze sıkıca oturuyor. Birçok maske makinede yıkanabilirken, bu maskeler ise kendi kendini dezenfekte etmek için dahili bir ultraviyole ışık kullanıyor. Aynı zamanda kullanıcılar, sıcak ve nemli ortamlarda maskeyi soğutabilecek bir havalandırma fanı ve hava kalitesi, nem, solunum hızı ve son kullanma tarihi hakkında gerçek zamanlı bilgi verebilecek bir AQI cihazıyla kişiselleştirilebiliyor. Şirket şu anda maskelerinin prototipleri üzerinde çalışırken; ürünü pazara sunmanın muhtemelen altı aydan bir yıla kadar süreceğini açıkladı. Fiyatlandırma için henüz çok erken olsa da bir Huami sözcüsü maskeleri “uygun fiyatlı” yapmayı hedeflediklerini de söyledi.

 

Kaynak:

https://www.cnet.com/news/this-n95-like-face-mask-concept-amazfit-aeri-would-allow-you-unlock-your-phone-with-face-id/

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

four + 8 =

Paylaşım