Temiz Enerjili Jet Motoru Üretildi 2 dakikada okunabilir

Dünyadaki karbon salınımının nedenlerinden biri olarak gösterilen hava yolculuğunda artık “temiz” bir dönem başlayabilir. Zira bilim insanları geliştirdikleri yeni bir jet motoru prototipi sayesinde karbon salınımını ortadan kaldırdı. Sadece hava ve elektrikle çalışan jet motoru, herhangi bir fosil yakıt kullanmadan kendi kendine itme gücü uygulayabiliyor.

Birçok sektörde özellikle de ulaşımda fosil yakıtlara oldukça bağımlı bir dönemden geçiyoruz. Bununla beraber fosil yakıtlar hem sürdürülemez hem de sera gazı emisyonunun kaynağı olduklarından dolayı oldukça riskli durumdalar…  Dünya çapında bu bağımlılığı azaltacak çalışmalar devam ederken; Wuhan Üniversitesi Teknolojik Bilimler Enstitüsü’nden bir grup bilim insanı herhangi bir fosil yakıt kullanmadan kendi kendine itme gücü uygulayabilen yeni bir jet motoru geliştirdi. Geliştirilen bu teknolojinin önemi oldukça kritik zira bu yeni jet motoru, uçakların bir gün sadece elektriği ve etrafındaki havayı yakıt olarak kullanabileceği anlamına geliyor.

Geleneksel motorlarla aynı güçte

Söz konusu prototip sayesinde karbon salınımının önüne geçilerek temiz bir hava yaratılabiliyor. Küresel ısınmanın etkilerini azaltmayı amaçlayan yeni jet motoru, havayı sıkıştırarak ve mikrodalgalarla iyonize ederek itici plazma üretiyor. Fosil yakıt kullanan motorlarla benzer bir güce sahip prototip, çapı 24 milimetre olan 1 kilogramlık bir çelik bilyeyi havaya fırlatmayı başardı. Wuhan Üniversitesi’nden Baş Araştırmacı Jau Tang, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, sonuçların mikrodalga hava plazmasına dayanan motorun fosil yakıt kullanan motorlara uygun bir alternatif olabileceğini gösterdiğini söyledi. “Çalışmalarımızın motivasyonu, insanların fosil yakıtlı içten yanmalı motorları otomobil ve uçak gibi makinelere güç vermek için kullanması nedeniyle ortaya çıkan küresel ısınma problemlerinin çözülmesine yardımcı olmak” diyen Tang, ayrıca tasarımlarında fosil yakıta ihtiyaç olmadığını, bu nedenle sera etkilerine ve küresel ısınmaya neden olacak karbon emisyonunun ortadan kalktığını kaydetti.

Havacılık sektörü küresel ısınmanın önemli etkenlerinden biri olarak gösteriliyor. Zira Avrupa Komisyonu’nun bir raporuna göre uçak yolculukları, AB’de sera gazı salınımının yüzde 3’ünü, dünya genelinde ise yüzde 2’sini oluşturuyor.

 

Kaynak:
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-05/aiop-ffj050420.php

 

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

five × 5 =

Paylaşım