NASA Bir İnsanı Hologram Yoluyla Uzaya Işınlamayı Başardı 2 dakikada okunabilir

NASA, yeni bir teknoloji türü deneyerek uçuş cerrahı Dr. Josef Schmid ve ekibini füzeye gerek duymaksızın ışınlamayı başardı. Holoporte adı verilen bu teknoloji insan varlığının gezegenin dışına seyahat edebildiği yepyeni bir keşif olarak tanımlanıyor. 

Bilim ve uzay dünyasındaki gelişmeler kelime dağarcığımıza yeni bir kavram ekledi: Holoporte. Her ne kadar hologram ve ışınlanmanın bir karışımı gibi görünse de bu kavram sadece Isaac Asimov’un romanlarında ve Uzay Yolu’nun bölümlerinde karşımıza çıkacak nitelikte niş bir bilimkurgu terimi değil. NASA, uçuş cerrahı Dr. Josef Schmid’i ve ekibini dünyadan uzaya ışınlamak için bu fütüristik mekanizmayı kullandı. 

Ekipler sohbet etmekle kalmadı el de sıkıştı 

Tam bir ışınlama yaşanmamış olsa da Schmid ve ekibi gerçek zamanlı 3D olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’nda göründü ve astronotlarla sohbet etti. Schmid’e bu boyutlar ötesi yolculuğunda holoportasyon ekipmanının geliştirilmesine yardımcı olan bir kuruluş olan AEXA Aerospace’in CEO’su Fernando De La Pena Llaca ve birkaç ekip üyesi katıldı. Bu görüşmenin gerçekleşmesi için Microsoft’un Hololens Kinect kamerası ve AEXA tarafından geliştirilen özel yazılım ile donatılmış bir bilgisayar kullanıldı. Tüm bu teknolojiler hem holoporterların hem de astronotların aynı fiziksel alandaymış gibi birbirlerini görmelerine, duymalarına ve etkileşime girmelerine izin verdi. Hatta bununla da kalınmadı ve ekiplerin el sıkıştığı da belirtildi.

Josef Schmid, bu yeni teknolojinin insan varlığının gezegenin dışına seyahat edebildiği yepyeni bir insan keşfi yolu olduğunu söyleyerek “Fiziksel olarak bedenimiz orada değil ama insan varlığımız kesinlikle orada.” şeklinde  konuştu. NASA ise yaptığı açıklamada, “Bu teknolojiyi özel tıbbi konferanslarımız, özel psikiyatrik konferanslarımız, özel aile konferanslarımız için kullanacağız.” dedi. 

Derin uzay çalışmalarına katkı sağlayacak

Uzmanlara göre bu girişim, astronotlar için dünya dışı teletıpta, uzay istasyonuna yönelik inşaat projelerinde yardımcı olabilecek ve hatta gelecekteki derin uzay araştırmalarına büyük fayda sağlayabilecek. Yakın zamanda bilim insanlarının yeryüzünde otururken bu teknoloji sayesinde Mars’ta keşif yürüyüşüne çıkabileceği ifade edildi.

NASA’nın kullandığı bu sanal taşıma aslında yeni bir teknoloji değil. Microsoft bu fikri birkaç yıl önce ortaya attı ve o zamandan beri bu konsepti istikrarlı bir şekilde geliştiriyor. Bununla birlikte NASA’nın bu girişimi, söz konusu teknolojiyi bir sonraki seviyeye taşımayı başardı. NASA da bunun uzay gibi aşırı ve uzak bir ortamda ilk kullanım olduğunun altını çiziyor. 

Kaynak: https://www.cnet.com/science/space/nasa-holoported-a-doctor-onto-the-international-space-station

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

16 − four =

Paylaşım