Mikrodalga Meme Tomografisi ve Emaliz Cihazı Geliştiriyor: Mitos 1 dakikada okunabilir

Mikrodalgaların medikal görüntüleme ve erken teşhisi için Mikrodalga Meme Tomografi (MMT) cihazı üreten Mitos Medikal, cerrahi operasyon esnasında tümörlü dokularla kanserli dokuların hassas biçimde ayrımını gerçekleştirerek cerrahi sınırı belirleyen EMaliz cihazını da üretiyor.

Mitos Medikal Teknolojiler Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Akduman, mikro dalga ışınları kullanarak klasik mamografinin bir adım ötesinde tanı imkanı sağladıklarını belirtiyor.

Meme kanseri görüntülemede yaygın kullanılan mamografinin bir X ışını sistemi olduğunu hatırlatan Akduman, bu sistemin görüntüleme yapılabilmek için vücuda X ışını verdiğini belirtiyor.

Bugüne kadar 450 hasta üzerinde klinik testleri yapılan prototip cihazın Türk sağlık endüstrisi için umut verici olduğunu ifade eden Prof. Akduman: “Kullanılan mikro dalgalar, herhangi bir radyoaktif etkisi olmayan, insan vücuduna herhangi bir etkisi olmayan, normal cep telefonlarında kullandığımız frekanslarının etkileri neyse, aynı çerçevede olan yeni bir teknoloji. Görüntülenen dokunun kanserli mi yoksa normal bir doku mu olduğunu söyleyebilen bir cihazdır. Dolayısıyla daha patolojiye gitmeden ön bilgileri verebilecek bir cihazdır. Mevcut teknolojilere göre daha çok avantajı vardır.”

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

3 × one =

Paylaşım