NASA, Ay’a SpaceX ile Çıkacak! 3 dakikada okunabilir

NASA, insanlı ay misyonu Artemis’i 2024 yılında hayata geçirmeyi planlıyor. NASA’nın Ay’a güvenli insanlı iniş noktasında ilk iş ortağı ise yapılan açıklamaya göre Elon Musk’ın şirketi SpaceX oldu.

NASA, Artemis programı kapsamında Ay’a dair daha fazla keşfedilmek için 2024 yılında astronotlarını bölgeye göndermeye hazırlanıyor. Misyonun ana hedefi olarak, Ay ve Mars gibi hedeflere uçuşlarda sürekli kullanılabilecek bir kalkış ve iniş sistemi oluşturmak olarak açıklanıyor. Ajans geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada bu görev için iki Amerikalı astronotu ay yüzeyine güvenle taşıyacak ilk ticari insan iniş aracının geliştirilmesine devam etmek için SpaceX’i seçtiğini açıkladı. Bu astronotlardan en az biri Ay’daki ilk kadın olarak tarihe geçmeye hazırlanırken; programının bir diğer amacı da ay yüzeyine ilk beyaz tenli olmayan kişiyi indirmek olacak. NASA’nın konuyla ilgili açıklamasında, söz konusu görevlendirme için 2,89 milyar dolar bütçe ayrıldığı da belirtildi.
Yeniden kullanılabilir bir sistem
NASA’nın Artemis misyonunda dört astronot Orion uzay aracı ile Ay’ın yörüngesine gönderilecek, daha sonra da astronotlardan ikisi Orion’dan, SpaceX tarafından geliştirilecek araca geçerek Ay’a iniş yapacak. Ay’a inecek iki astronotun, dünyaya dönüş yapmadan önce yaklaşık bir hafta boyunca Ay yüzeyinde kalması ve burada araştırmalar yapması planlanıyor. SpaceX’in Ay’a inmek için tasarlayacağı HLS Starship, şirketin test edilmiş Raptor motorlarına ve Falcon ve Dragon araçlarının uçuş mirasına dayanıyor. Starship, geniş bir kabin ve astronot ay yürüyüşleri için iki hava kilidi içeriyor. Starship mimarisinin Ay, Mars ve diğer yerlere seyahat için tasarlanmış tamamen yeniden kullanılabilir bir fırlatma ve iniş sistemine dönüşmesi amaçlanıyor.
Derin uzay çalışmaları için önemli bir adım
NASA İnsan Keşifleri ve Operasyonları Misyon Direktörlüğü’nden Kathy Lueders, NASA ve ortaklarının 21’inci yüzyılda Ay’ın yüzeyine ilk mürettebatlı görevi tamamlayacaklarını söyleyerek, “NASA bugün kadınların eşitliği ve uzun vadeli derin uzay araştırmaları için önemli bir adım atıyor. Bu kritik adım, insanlığı sürdürülebilir ay keşfi yoluna sokuyor ve gözlerimizi Mars dahil güneş sisteminin daha uzaktaki görevlere çeviriyor” diyor. NASA’nın Alabama, Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nden HLS Program Yöneticisi Lisa Watson-Morgan ise “Bu, NASA ve özellikle Artemis ekibi için heyecan verici bir zaman. Apollo programı sırasında, imkansız gibi görünen şeyi yapmanın mümkün olduğunu kanıtladık: İnsanları Ay’a indirdik. NASA’nın kanıtlanmış teknik uzmanlığından ve yeteneklerinden yararlanırken aynı zamanda sektörle iş birliğine dayalı bir yaklaşım benimseyerek, Amerikan astronotlarını bir kez daha Ay’ın yüzeyine geri götüreceğiz” diyerek bu sefer daha uzun süreler için yeni alanlar keşfedeceklerini kaydediyor.

Kaynak: https://www.nasa.gov/press-release/as-artemis-moves-forward-nasa-picks-spacex-to-land-next-americans-on-moon

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

15 + fourteen =

Paylaşım