İsveçli Otomobil Üreticisi Polestar Açıkladı: Karbon Nötr Araçlar 2030’da Piyasada! 2 dakikada okunabilir

Kullanım esnasında karbon emisyonuna neden olmayan elektrikli araçlar, iklim değişikliğinde mücadele önemli rol oynasa da üretim süreçlerinde çevreye birtakım zararlar verebiliyor. İsveçli otomobil üreticisi Polestar ise üretimi esnasında da karbon emisyonunu sıfırlama sözü verdi ve karbon nötr araçların piyasaya çıkış tarihini açıkladı: 2030

İsveçli elektrikli otomobil markası Polestar, 2030 yılına kadar karbon nötr bir otomobil yaratmak için üretim sürecindeki tüm karbon emisyonlarını ortadan kaldırma planını açıkladı. “Polestar 0” olarak adlandırılan proje, ağaç dikme yoluyla emisyonları dengelemek yerine üretim sürecindeki karbon emisyonlarını ortadan kaldırmaya odaklanacak. “Dengeleme bir kaçıştır” diyen Polestar CEO’su Thomas Ingenlath, “Oysaki bizler kendimizi tamamen karbon nötr bir otomobil yaratmaya zorlayarak, bugün mümkün olanın ötesine geçmek zorundayız. Sıfıra doğru tasarım yaparken her şeyi sorgulamalı, yenilik yapmalı ve üstel teknolojilere bakmalıyız” diye konuşuyor. Tüketicilerin sürdürülebilir bir ekonomiye geçişte büyük bir itici güç olduğunu savunan Ingenlath, bilgili ve etik kararlar alabilmeleri için onlara doğru araçların verilmesi gerektiğini ve 2030’da da karbon nötr bir araba sunmak istediklerini belirtiyor.

Heyecan verici bir zaman

Polestar’ın Sürdürülebilirlik Yöneticisi Fredrika Klaren ise “Biz elektrikliyiz, bu nedenle zehirli emisyonlara neden olan yanmalı motorları düşünmek zorunda değiliz. Öte yandan bu işimizin bittiği anlamına da gelmiyor” diyerek şu anda araba üreticileri için tarihi bir anda olduklarını kaydediyor. Klaren sözlerine şöyle devam ediyor: “Artık üretimden kaynaklanan tüm emisyonları ortadan kaldırmak için çalışacağız. Şimdi otomobil üreticileri için tarihi ve heyecan verici bir zaman ve anı yakalamak, daha iyisini yapmak, iklime duyarlı, güzel arabalar hayalini inşa etmeye cesaret etmek için iyi bir fırsat.”

Kaynak: https://www.dezeen.com/2021/04/07/polestar-climate-neutral-car-2030/

 

 

 

 

 

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

three × two =

Paylaşım