Kepler Teleskobu Görevini Başarıyla Tamamladı 2 dakikada okunabilir

Dünyada olduğu gibi uzayda da tüm iyi şeylerin süresi zamanı geldiğinde biter… Dokuz buçuk yıldır görevini başarıyla sürdüren Kepler teleskobu görevine veda etti. NASA’dan yapılan açıklamada güneş sistemimiz dışındaki gezegenleri gözlemlememizi sağlayan Kepler’in görevinin resmen sona erdiği belirtildi.

NASA’nın açıklamasında Kepler’in yakıtının tükendiği ve 9,5 yıllık gezegen avcılığı görevinin tamamlandığı belirtildi.

NASA’nın Astrofizik Bölümü Direktörü Paul Hertz açıklamasında, “Kepler’i uzaya göndermeden önce, galaksimizde ne kadar gezegen olduğunu bilmiyorduk. Kepler, galaksinin uzak kısımlarında yer alan 2 bin 600’den fazla gezegen ile tanışmamızı sağladı” dedi.

Deniz seviyesinden yaklaşık 150 kilometre yükseklikte bir yörüngede 2009 yılından bu yana görev yapan Kepler Uzay Teleskobu, Güneş Sistemi’nin dışındaki binlerce gezegenin keşfedilmesini sağlamıştı.

NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’ndeki Kepler’in proje bilimcisi Jessie Dotson’a göre, “Uzay aracı Kepler’in emekliliği, keşiflerinin sonu anlamına gelmiyor. Yeni keşifler ve Kepler’den aldığımız verilerimizle nasıl sonuçlara ulaşacağımızı merak ediyoruz” şeklinde konuştu.

Ufukta çok sayıda yeni keşif olacak

Öte yandan NASA’nın Transit Ötesi Gezegen Araştırması Uydusu (TESS) hali hazırda uzayda ve Kepler’e benzer bir yöntem kullanarak kendi gezegen avına başlıyor.

Kepler güneş gibi yıldızlar etrafında gezegenler aramaya odaklanmıştı, TESS ise evrende yeryüzündeki dünyaları bulmak için daha küçük yıldızlara bakarak mirasını ilerletecek.

Kepler’in görevi sona erdi ancak mirası sonsuza kadar sürecek…

         

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

3 × five =

Paylaşım