İşte 2018 Yılında Veda Ettiğimiz Teknolojiler 2 dakikada okunabilir

2018 yılının son günlerini yaşadığımız şu günlerde sizler için bu yıl tarih olan teknolojileri derlemek istedik. İşte 2018’de etki yaratamayan ve 2019’un potansiyel kaybedenleri…

Hazırladığımız listenin başında PlayStation Vita yer alıyor.  Ürün 2011’de piyasaya sürüldüğünden beri taşınabilir oyun konsolları çok değişti, bu sebeple Sony’nin nihayetinde 2019’da Japonya’da üretime son vereceğini ilan etmesi şaşırtıcı olmadı. Şaşırtıcı olan kısım ise markanın başka bir taşınabilir oyun planı yapmamasıydı. Ancak şirketin mobil cihazlara sadece PlayStation Now üzerinden oyunlar aktarabilme özelliği ekleyebilmesi de mümkün.

Apple AirPort’u kapattığını kabul etti

Herkes tarafından beklenen olay nihayet gerçekleşti ve Apple Airport’u kapattığını kabul etti. Airport 2011’den beri yeni bir ürünle desteklenmezken ürün kullanıldığında bir işe yaramıyor tüm airport ürünleri için işlevsiz hale geliyordu. Şimdi Apple’ın vintage listesine giren bu ürün için bir ayrılık hediyesi olarak Apple tarafından hoparlöre dönüşmesini sağlayan ürün güncellemesi yapıldı.

Cambridge Analytica kamu denetimi altında

Adını Facebook skandalıyla duyuran Cambridge Analytica (CA) yolun sonuna geldi. 87 milyon Facebook kullanıcısına ait verileri uygunsuz şekilde toplamak ve politik seçimlerin sonuçlarını etkilemek için kullanmakla suçlanan ve çok hızlı bir düşüş yaşayan CA, 2018 Mayıs ayında iflas ettiğini açıkladı.

Tartışmalı şirket kapansa bile Facebook verilerini nasıl kullandıklarına dair soruşturmalar devam ediyor. Facebook, 87 milyon kullanıcısına ait verilerin platformunda yayınlanan bir kişilik testiyle toplandığını ve daha sonrasında Cambridge Analytica’ya verildiğini saptadıklarını açıklamıştı. Donald Trump’ın seçim kampanyasında çalışan şirket, bu verilerle hem 2016 ABD Başkanlık Seçimleri hem de Brexit Referandumu sonuçlarına etki etmekle suçlanıyor.

 

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

3 × 1 =

Paylaşım