Google’ın Geliştirdiği Yapay Zekâ 90 Dakika Öncesinden Yağışı Tahmin Edebilecek 2 dakikada okunabilir

Günümüzde hava tahminleri, uzun vadeli hava olaylarını tahmin etme noktasında son derece başarılı ancak kısa süreçli tahminlerde aynı başarı  gösterilemiyor. Google’ın DeepMind araştırmacıları, bu soruna “Deep Generative Model of Rainfal” adlı bir derin öğrenme ağı ile çözüm bulmaya çalıştılar. Sonuçlar ise yeni modelin iki saat öncesinden yağmurun yağacağını tahmin etmekte daha güvenilir olduğunu gösteriyor.

Son yıllardaki gelişmelerle birlikte hava tahminleri, yağmur yağıp yağmayacağına yönelik sonuçlarda başarı gösterse de tam anlamıyla etkili sonuçlar alınamıyor. Mevcut tahmin yönteminde, büyük miktarda atmosferik veriyi analiz etmek için süper bilgisayarlar kullanılıyor ve çoğu hava durumu tahmincisi, bu tür sistemlerin uzun vadeli hava olaylarını tahmin etmede başarılı olduğu konusunda hemfikir. Bununla birlikte kısa vadeli tahminler ise hâlâ istenen doğruluk seviyesine erişmiş değil. Özellikle iki saatlik bir dilim içerisinde belirli bir bölgede yağmur yağıp yağmayacağının ve miktarının tahmin edilmesi oldukça düşük başarı yüzdelerine sahip.

Yüzde 89 daha güvenilir!

Bu soruna odaklanan Google’ın DeepMind araştırmacıları, UKs Met Office’te bir ekiple birlikte çalışarak, derin öğrenme yöntemleriyle ilgili bilgilerini “anlık tahmin” bilimine uyguladı ve iki saat içinde belirli bir yerde yağmur yağıp yağmayacağını tahmin etti. Bu yeni adımda, araştırmacılar Deep Generative Model of Rainfal (DGMR) adlı derin öğrenme ağı uyguladı. Söz konusu uygulama, diğer derin öğrenme sistemleri gibi zaman içinde geliştirilen hava kalıplarını açıklayan verileri analiz ederek çalışıyor ve bu bilgileri 90 dakika içinde tahminler yapmak için kullanıyor. Projeye ilişkin veriler ise İngiltere’nin ulusal hava durumu hizmeti olan Met Office tarafından sağlandı.

Araştırmacılar, 56 hava durumu tahmincisinden tahminlerini geleneksel tahmin araçlarıyla yapılan tahminlerle karşılaştırmasını isteyerek DGMR’ın doğruluğunu test etti. Buna göre uzmanların yüzde 89’u daha güvenilir buldukları için DGMR’ı tercih etti. Araştırmacılar, yapay zekanın hava durumu tahminlerini iyileştirmek için güçlü ve yeni bir araç olabileceğini söylüyor.

 

Kaynak:

https://techxplore.com/news/2021-09-deep-radar-rainfall-minutes.html

 

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

20 − 11 =

Paylaşım