Columbia Üniversitesi Araştırmacıları Robot Şef Tasarladı 2 dakikada okunabilir

Dijital bir şefe sahip olduğunuzu hayal edin; siz neyi hangi şekilde isterseniz pişirmeye hazır! Bu hayali artık, sadece tek  düğmeye basarak gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Columbia Üniversitesi bilim insanlarından oluşan bir ekip, tavuk göğsü pirzolalarını 3D olarak basan ve aynı zamanda güçlü lazerlerle pişirebilen bir tür “robot şef” yaptı.

Kim uzun ve yoğun bir çalışma gününün ardından eve gelip tek tıkla sıcak ve ev yapımı bir yemek hazırlamak istemez ki? Mikrodalga fırınları ve geleneksel donmuş yemekleri tarihe gömecek bu hayali Columbia Üniversitesi’ndeki mühendisler gerçeğe dönüştürmeye çalışıyorlar. Buna göre araştırma ekibi, 3D baskı yapan ve lazer ışınlarıyla yemek pişirebilen bir robot tasarladı. Bu kapsamda sadece mağazadan tavuk alındı, püre haline getirildi ve ardından 3D yazıcıya yüklendi. Sonuçta; lazerle pişirilen tavuk, geleneksel olarak pişirilen tavuğa göre iki kat daha fazla nemini korudu ve lezzetini korurken yarı yarıya küçüldü. Bununla beraber, mavi ışınlar ve kızılötesi ışınlar olmak üzere farklı lazer türleri farklı pişirme yöntemleri kullanıldı. Mavi lazer, pişirmek için ideal olduğunu kanıtlarken; kızılötesi lazerlerin ise ambalajla kaplı ürünü pişirmede daha iyi olduğu anlaşıldı. Robot şef ürünün 3D yazıcı ile üretilmesine ve farklı pişirme seçeneklerine imkan sağlıyor.

Raf ömrünü artırıyor

Ekibe göre bu adım; milimetre ölçeğinde hassasiyet içererek, az pişmişten çok pişmişe kadar farklı pişirme düzeylerine sahip bir burgerin basılmasına ve pişirilmesine olanak tanıyor. Bir lazerden gelen ısı, ayrıca gıdaları kapalı bir paket içinde pişirebiliyor. Bu ise mikrobiyal kontaminasyonlarını azaltarak raf ömürlerini önemli ölçüde artırabiliyor.

Gelecekteki araştırmalar için ekip, aynı anda hem iç hem de dış pişirme elde etmek için birden fazla lazer dalga boyunu kullanmanın yollarını araştırmayı hedefliyor. Ayrıca, pişmiş ve ham baskılı katmanlar arasındaki çapraz kontaminasyonun nasıl azaltılacağının ve kullanıcıların gelecekte kendi 3D baskılı yemeklerini uyarlamalarını sağlayacak yazılımların nasıl geliştirileceğinin üzerine de çalışılacak.

 

Kaynak:

https://futurism.com/the-byte/tech-cooks-3d-prints-chicken-simultaneously

 

 

 

 

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

6 + 2 =

Paylaşım