Canlı Hücrelerden Yapılmış 3D Mürekkep Geliştirildi 2 dakikada okunabilir

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Brigham & Kadın Hastanesi’nden bilim insanları, 3D yazıcıyla canlı materyaller üretebilen bir mürekkep geliştirdi. Araştırmacılara göre canlı mürekkeple üretilen malzemeler zamana meydan okuyabilecek ve böylece Mars görevlerinde de önemli bir rol alacak. 

Mikrobiyal mühendisler uzun bir süredir, tıbbi cihazlar gibi çeşitli uygulamalarda kullanılmak üzere canlı materyaller üretmek için çalışıyorlar. Bu kapsamdaki çalışmalarda malzemelerin gerekli 3B yapılara uyması gerekliliği, bilim insanları için bir engeldi. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Brigham Kadın Hastanesi’nden bir araştırma ekibi ise canlı materyalleri basmak için kullanılabilecek bir tür canlı mürekkep geliştirdi. Böylece engeli,  “koli basili” (Escherichia coli) olarak adlandırılan bakteriyi kullanarak aştılar ve canlı mürekkep üretimi için ilk adımı attılar. 

Yeni yöntemle üretilen malzemeler zamana meydan okuyacak

Çalışma sürecinde öncelikle canlı nanolifler üretmek için bakteriler üzerinde biyomühendislik kullanıldı. Ardından araştırmacılar, lifleri bir araya getirdiler ve geleneksel bir 3D yazıcıda kullanılabilecek bir tür canlı mürekkep üretmek için diğer bileşenleri eklediler. Uygulanan yöntemin başarılı olduğunu gören ekip, başka türde canlı lifler veya malzemeler üretmek için diğer mikroplar üzerinde de aynı işlemleri uyguladı ve mürekkebe ekledi. Daha sonra mürekkebi, canlı bileşenleri olan 3B nesneleri basmak için kullandılar. 3D yazıcısında kullanılabilen bu canlı mürekkeplerle üretilen materyallerden biri, belirli kimyasallar tarafından uyarıldığında bir antikanser ilacı olan azurin salgılayan bir maddeydi. Diğeri ise “Bisphenol A” olarak bilinen ve çevreye karışmış zehirli kimyasalları tek başına yok edebilen bir materyaldi.

Bilim insanlarına göre, bu yeni yöntemin, kendi kendini onarabilen malzemeler üretmede kullanılabileceği gibi aynı zamanda Mars görevlerinde de büyük bir yeri olacak. Özellikle “kendi kendine yeten ev” yapımında kullanılabilecek canlı mürekkeple üretilen malzemelerin zamana meydan okuyacağı öngörülüyor. 

Kaynak: https://phys.org/news/2021-11-3d-ink-cells.html

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

five × four =

Paylaşım