Blockchainin Önlenemez Yükselişi! 3 dakikada okunabilir

Bitcoin ile beraber doğan öte yandan teknoloji camiası tarafından yeni potansiyel kullanım amaçları yaratılan blockchain teknolojisi, artık yepyeni bir internet türünün ana omurgalarından biri… Bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin veren bu teknoloji yeni pazarlar yaratıyor ve sektörleri derinden etkiliyor. Tüm dünyada arkasına aldığı rüzgarla hızlı bir şekilde ilerleyen bu teknolojinin takipçileri arasında Türkiye de bulunuyor.

Bitcoin adını duymaya başladığımız günden beri hayatımızda olan “blockchain” (blokzincir)  kavramı son dönemlerde oldukça popüler hale geldi. Kısaca “şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri tabanı” olarak tanımlanabilecek olan blockchain, isminden de anlaşılacağı üzere zincirleme bir modelle inşa edilen, takip edilebilir ama kırılamayan bir teknolojiyi ifade ediyor. Bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin veren bu teknoloji sayesinde işlemler, direkt satıcı ile aracı arasında güvenli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Kimi uzmanlarca internetin icadı kadar önemli bir teknoloji olarak görülen blockchain kimi uzmanlarca da aracı kişi ve kurumlara ihtiyacı ortadan kaldıracağı için sektörleri tamamen değiştirecek bir teknoloji olarak da görülüyor. Yani mevcut sistemlere muhalif bir yapısı var. Blockchain teknolojisinin yaygınlaşması birçok sektörü etkiliyor, yeni iş alanlarının doğmasına imkan sağlıyor aynı zamanda farklı sektörler bu teknolojiyi anlayabilmek için çalışmalar yapıyor.

ABD başı çekiyor

Blockchain teknolojisinin yükselişine paralel olarak blockchain cihaz sektörü de büyüyor. Nitekim “MarketsandMarkets” tarafından yayımlanan bir rapora göre, blockchain cihazları piyasasının 2019’da 218 milyon dolardan, 2024’e kadar 1 milyar 285 milyon dolara çıkacağı öngörülüyor. Söz konusu rakam ise yüzde 42.5’lik bir piyasa büyümesine işaret ediyor. (https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/turkiye-blokzincir-teknolojisine-hazirlaniyor/1579670) Pazardaki bu denli hızlı bir büyümenin arkasında ise farklı nedenler bulunuyor. Bunları perakende ve tedarik zinciri yönetiminde blockchain teknolojisinin benimsenmesinin artması, risk sermayesinin fonlanmasının artması ve kripto-para birimi ve ‘İlk Koin Arzı’nın artması olarak sayabilmek mümkün.

Blockchain cihazları pazarına en büyük katkı sağlayan ülkelerin başında Kuzey Amerika yer alıyor. Özellikle bu bölgedeki banka ve finansal kurumlar, verilerin ve işlemlerin güvenliği ve şeffaflığı ile ilgili giderek artan zorluklarla karşı karşıya olduğu için yenilikçi teknolojileri erkenden uygulamaya koyuyor. Bu nedenle de bu bilgiyi blockchain cihazları ile yönetmek için ileri teknolojiler kullanılıyor. Bu da onları dünya çapında bu alanın lideri yapıyor.

Türkiye de teknolojinin takibinde

Türkiye de blockchain teknolojisi üzerine çalışmalar yapan ülkeler arasında bulunuyor. Ülkemizde, blockchain alanında çalışan kurumlar arasında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (TÜBİTAK BİLGEM) de bulunuyor. Blockchain teknolojisi üzerinde sistemin teknik altyapısı, kurulumu, güvenlik ve mahremiyet analizi, iş modelleri, kitle fonlama yaklaşımları ve muhtelif teknik detayları üzerinde Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştiren Blokzincir Araştırma Laboratuvarı’na da sahip olan TÜBİTAK BİLGEM, kamu/özel kurumlar ve akademi dünyasından birçok isimle de ortak çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çalışmalar kapsamında, TÜBİTAK BİLGEM tarafından geçen yıl ilki gerçekleştirilen Türkiye’nin en büyük ve geniş katılımlı Blockzincir etkinliği Ulusal Blokzincir Çalıstayı’nın ikincisi 25-26 Eylül’de İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlendi.

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

fifteen + twenty =

Paylaşım