5G Teknolojisi ile Hayatımızda Neler Değişecek? 3 dakikada okunabilir

Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte mobil telefon ve internet ağı da hızlı bir şekilde gelişim gösteriyor. Bu alanda atılması beklenen en büyük adım olarak görülen 5G teknolojisiyle birlikte hayatımızda teknolojik anlamda büyük değişimlerin gerçekleşmesi bekleniyor.

Bugünlerde gündemi sık sık meşgul eden 5G teknolojisi geçtiğimiz günlerde Barselona’da gerçekleştirilen Mobile World Congress (MWC) 2019’a da damga vurdu. GSM dünyasının önde gelen markalarının katıldığı kongrede birçok marka 5G teknolojisiyle birlikte geliştirdiği ürünlerini tanıttı. 5G ile yönlendirilen robotlardan oyun dünyasını heyecanlandıran VR teknolojisine kadar birçok ürünün tanıtıldığı kongrede 30’u aşkın Türk markası da yer aldı.

Kongreye katılan şirketler arasında Turkcell, Türk Telekom, Vestel ve General Mobile gibi büyük Türk şirketleri yer alırken bu şirketlerden Vestel ve General Mobile yeni telefonlarını ziyaretçilerin beğenisine sundular.

5G teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte fiber internet kullanımı da daha kolay bir şekilde bize ulaşacak ve bu sayede internet yüksek hızda bizlere aktarılacak. 5G’nin hayatımıza katacakları sadece internet hızıyla sınırlı değil elbette… İnternet hızının teknolojilerin insanlara daha kolay ulaşmasında da büyük payı bulunuyor. Şöyle ki, fiber kablolarla evlerimize yakın bir bölgeye ulaşacak yüksek hızlı internet bağlantısını, evlerimizdeki kablosuz modemle kolayca kullanabileceğiz. Bunun bir avantajı da her eve özel altyapı masraflarını ortadan kaldıracak olması.

Kablosuz modemlerle kullanılabilecek, 5G’nin mucizesi olarak görülen yüksek hızlı internet, uzun zamandır beklenen “Nesnelerin İnterneti (IoT)” teknolojilerine de ivme kazandıracak.

Mobile World Congress 2019’a 5G Damga Vurdu

Geçtiğimiz günlerde Barselona’da gerçekleştirilen MWC 2019’da 5G teknolojisi oldukça ön plana çıktı. Dünyanın önde gelen şirketlerinin yer aldığı kongrede Huawei Day0 forumu ile büyük ses getirirken, sektör iç görüleri de paylaşıldı.

Huawei İcra Kurulu ve Üyesi Operatör İş Grubu Başkanı Ryan Ding konuyla ilgili olarak; “Şu anda dünyayı kasıp kavuran 5G, bize yeni teknolojilerle güçlendirilmiş daha iyi bir yaşam sunuyor. Aynı zamanda, 5G’nin sağladığı Gbit/s seviyesi ile bağlantılar ve deneyimi ticarileştiren CloudX hizmetleri, küresel taşıyıcılara yeni iş fırsatları sunuyor” dedi.

5G’nin sunduğu yeni Air Fiber çözümü ile her yerde Gbit/s düzeyinde hızları deneyimlemek mümkün. Fiber genişbant ile benzerlik gösteren Air Fiber, bit hızlarını on kat artırarak, taşıyıcıların sabit-mobil yakınsaması (FMC) özelliğine ulaşma hedefini biraz daha yakınlaştırıyor. Taşıyıcıların ticari faaliyetlerini büyütmesini kolaylaştıran 5G, aynı zamanda yoğun bant genişliği için kişisel, ev kullanımı ve sektörel talebi karşılamalarını da sağlıyor.

Türk Telekom’dan 5G hamlesi

5G teknolojisi konusunda yaptığı çalışmalarla dünyanın en iyileri arasına giren Türk Telekom daha önce test ettiği VR ve AR ile 5G teknolojisini kullanmıştı. Türkiye’nin ilk 5G bulut uygulaması olma özelliğini taşıyan bu çalışma, MWC 2019’da Huawei tarafından, şirketin faaliyet gösterdiği ülkeler arasında “En İyi 5G Bulut Dikey Sektör Uygulamalarından Biri” olarak gösterildi. Aynı zamanda kongrede Türk Telekom ve Huawei arasında “İyi Niyet Sözleşmesi” yapıldı.

 

 

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

fifteen − 13 =

Paylaşım