29 Milyon Facebook Kullanıcısının Hesabı Çalındı 2 dakikada okunabilir

Facebook geçtiğimiz günlerde bilgisayar korsanlarının hedefi olmuş, çok sayıda kullanıcının hesabı çalınmıştı. Facebook yetkililerinden konuyla ilgili açıklama geldi ve çalınan hesaplar hakkında bilgi verildi.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, 29 milyon kullanıcı hesabının güvenlik açığı nedeniyle hacklendiğini doğruladı. Facebook tarafından yapılan açıklamada iki hafta önce gerçekleşen güvenlik ihlali sırasında bilgisayar korsanlarının 29 milyon hesabın verilerine eriştiği ve başlangıçta düşünülenden 50 milyon daha az kişinin etkilendiği belirtildi.

Konuyla ilgili üzüntülerini dile getiren Facebook Başkan Yardımcısı Guy Rosen, “Her zaman hesaplara ulaşmak ve veri hırsızlığı yapmak isteyen hackerlara karşı tetikte olmalıyız” dedi.

Açıklamada 15 milyon kullanıcının isimlerine, e-posta adreslerine veya telefon numaralarına erişildiği, etkilenen hesaplardan 14 milyonunda ise memleket, doğum tarihi, ziyaret edilen yerler ve geçmiş aramaları gibi bilgilere ulaşıldığı belirtildi.

Facebook’un açıklamasında toplam 30 milyon kullanıcının güvenlik anahtarının çalındığı, 1 milyon kullanıcının ise herhangi bir bilgisine ulaşılamadığı vurgulandı. Ayrıca hackerların daha önce bilgilerini ele geçirdikleri kullanıcıların arkadaşlarına ulaşarak, hackledikleri hesap sayısını artırdıkları da belirtildi.

Konuyla ilgili konuşan güvenlik analisti Avivah Litan, e-postalar ve telefon numaralarının finansal hırsızlık için kullanılabileceğini belirtti.  Ancak son aramalar gibi daha detaylı kişisel bilgileri çalmanın ardındaki nedenlerin ne olabileceğinin merak konusu olduğunu da ekledi.

Veri ihlali ve Cambridge Analytica ile ilgili gizlilik skandallarından sonra Facebook’un 2 milyar aktif kullanıcısının güvenini yeniden inşa etmeye çalıştığı belirtiliyor. Ancak şirketin ihlalle ilgili yaptığı son açıklama bir kez daha kişisel verileri sosyal bir ağda paylaşmanın risklerini ortaya koydu. Gizlilik ve güvenlik kaygılarının dışında Litan, tüketicilerin sosyal ağlarda kişisel bilgilerini paylaşma konusunda ihtiyatlı olmaları gerektiğini belirtiyor.

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

4 × 4 =

Paylaşım