Dizileme Merkezlerini Buluta Bağlıyor: Genpute 1 dakikada okunabilir

2006 yılında kurulan İTÜ ARI Teknokent firmalarımızdan ERLAB Teknoloji’nin Ar-Ge projelerinden olan Genpute; geliştirdiği GENCROBAT platformu sayesinde veri analizi süresini ve kalitesini artırmak için dizileme merkezleri ile bulut bilişim hizmetleri arasında yenilikçi bir köprü göreviyle hizmet sunuyor.

GENCROBAT, bir hesaplama sistemi olarak, yüksek verimli DNA dizileme sistemi tarafından üretilen genetik verilerin, işlendiği ve bilgiye dönüştürüldüğü bulut bilişim hizmet sağlayıcılarına verimli bir şekilde iletilmesini sağlıyor. İletimin yalnızca aktarılmasına yardımcı olmakla kalmayan platform, aynı zamanda bulut tarafındaki analizin sonraki adımlarında kullanılmak üzere faydalı çıktılar da üretiyor.

Köprü görevine verilerin ön işlenmesiyle başlayan GENCROBAT; mevcut kaynakların en iyi şekilde kullanılmasını hedefleyen esnek bir yapı sunarak tüm sekans merkezlerinin büyük kümelere, farklı kalitedeki dijital bağlantı hatlarına ve biyoinformatik bulut servis sağlayıcılarına bağlanmasına imkân veriyor.

100’den fazla konuşmacı ve 1000’i aşkın katılımcıya ev sahipliği yapan dünyanın ilk genomik festivalinin sponsorlarından birisi olan Gentupe, ABD-Boston’da ilk ofisini açmak içinse görüşmelerini sürdürüyor.

Genpute’nin web sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

1 × one =

Paylaşım