Plenty, Tarımın Geleceğini Teknoloji ile Geleceğe Taşıyor 2 dakikada okunabilir

Tarım sektöründe faaliyet gösteren teknoloji firması Plenty, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde faaliyet gösteren dikey tarım tesisi sayesinde yatak ve geniş bir alana yayılan tarlalar yerine dikey ve yüksek kulelerde üretim gerçekleştiriyor. Küresel ısınma kaynaklı gelecekte yaşanması muhtemel gıda krizine karşı geleneksel tarıma kıyasla daha az arazi kullanan Plenty, ürünleri tüketiciye daha yakın yerde yetiştirdiği için de ulaşım maliyetlerini minimum düzeye indiriyor.

Dünya nüfusunun sürekli olarak artması sebebiyle, sağlıklı bir şekilde beslenme ihtiyacı da gittikçe zorlaşıyor. Küresel iklim değişimi de düşünüldüğünde, uzmanlar geleceğin dikey tarımda olduğunu açıklıyor. Nate Storey tarafından San Francisco’da kurulan bir tarım teknolojisi girişimi olan Plenty de dikey çiftlikleri ile şimdiden dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Kaliforniya Compton’daki dikey tarım tesisinde gıdaları tarlalar yerine kulelerde yetiştiren Plenty, bu tarz tarım konusundaki uzmanlığıyla daha fazla verim elde ediyor. Küresel ısınmadan kaynaklı iklim değişikliği ve ekstrem hava olayları nedeniyle gıda güvenliğinin tehdit altında olduğu günümüzde Plenty çalışanları, geleneksel tarıma göre daha az arazi kullanarak tarıma alternatif getiriyor.

Enerji maliyetlerinden tasarruf birinci öncelik

Plenty, mevcut tarımsal üretimini tüketicilere daha yakın konumda gerçekleştirdiği için de ürünlerin taşınması için harcanan enerjinin de maliyetlerini düşürerek tasarruf ediyor. Üretimde kullanılan bu dikey sistem, sera yönteminde olduğu gibi tarımsal ürünlerin yılın herhangi bir ayında bulunamayacağı aşamada yetiştirilmesini mümkün kılıyor. Tüm bu olumlu gelişmelere karşın tarımsal ürünleri iç mekânda yetiştirmenin de ortaya çıkardığı bazı zorluklar oluyor. Doğada güneş enerjisi her ne kadar ücretsiz olsa da iç mekânda işleyiş daha farklı ilerliyor. Plenty bunun için gereken gücü, şebekeden satın alarak elde ediyor. Bu maddi sorunu aşmak için çalışmalarını sürdüren Plenty, özellikle rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerjinin hazır olduğu ya da gelecekte şebeke için önemli bir kaynak haline geleceği alanların araştırmasını gerçekleştiriyor. Plenty’nin yakın gelecekteki hedefleri arasında ise dikey olarak çilek ve domates yetiştirmek bulunuyor.

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

18 + 12 =

Paylaşım