Dünya Ekologlarından Çözüm: Milyarlarca Ton Karbon, Yosunlar Sayesinde Depolanıyor 2 dakikada okunabilir

Nature Geoscience’da yayımlanan yeni bir çalışma, zemin veya kayaların üzerinde bulunan yosunların iklim değişikliğine karşı sanılandan çok daha fazla katkı verdiğini ortaya koydu. 16 ülkeden bilim insanlarının oluşturduğu bir araştırma ekibi tarafından ortaya koyulan sonuçlara göre yosunların biyoçeşitliliğe sağladığı faydaların ormandaki ağaçlarınkine benzer olduğu öne sürüldü.

Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’nden kurak alan ekoloğu David Eldridge ve İspanya’daki Instituto de Recursos Naturales y Agrobiología de Sevilla’dan ekosistem ekoloğu Manuel Delgado-Baquerizo liderliğinde gerçekleştirilen çalışma, yosunların altlarındaki toprakta büyük miktarda karbon depolama potansiyeline sahip olduğuna dair kanıtları ortaya koydu. Ortak yazarları arasında Michigan Üniversitesi Çevre ve Sürdürülebilirlik Okulu Küresel Değişim Biyolojisi Enstitüsü direktörü orman ekoloğu Peter Reich’ın da yer aldığı ve Nature Geoscience’da yayımlanan çalışma, toprakta veya kayaların üzerinde sıkça görülen yosunların iklim değişikliği ve yüksek karbon salınımına karşı önemli bir panzehir olabileceğini öne sürüyor.

Bu bulgulara ulaşmak için, 16 ülkeden gelen bilim insanlarından oluşan araştırma ekibi, her kıtaya yayılan çeşitli ekosistemlerden toprak örneklerini inceledi ve sadece karbon depolamayı değil, biyoçeşitliliğin korunması ve çeşitli ekosistem hizmetleriyle de ilişkili 23 özelliği analiz ettiler. Bunun ardından da yosun ve ağaç gibi damarlı bitkilerin 24 toprak örneğinin biyoçeşitliliğine ve işlevsel özelliklerine olan katkılarını hesapladılar. Araştırmadan elde edilen sonuç, yosunla kaplı toprağın yalnızca karbon depolamakla kalmayıp, aynı zamanda daha yüksek yaşamsal besin seviyelerine, hızlandırılmış organik madde ayrışma oranlarına ve düz, yosunsuz toprağa kıyasla ortalama olarak daha az toprak kaynaklı bitki patojeni örneğine sahip olduğunun da verisini sundu.

Kaynak: https://news.umich.edu/study-modest-moss-supports-billions-of-tons-of-carbon-storage/

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

fifteen + one =

Paylaşım