Gladstone Institutes’den Alzheimer ile Mücadelede Umut Veren Araştırma 2 dakikada okunabilir

Nature Aging’de yayımlanan yeni bir çalışma, Alzheimer hastalığının tedavisi için genetik bir varyantın ortadan kaldırılmasının yeni bir tedavi edici rolü olduğunu ortaya koydu. NIA tarafından finanse edilen çalışmada yer alan araştırmacılar, yapılan çalışma ile nöronlarda APOE ε4 genini çıkararak Alzheimer hastalığının ayırt edici özelliklerinde ciddi ölçüde bir azalma olduğunu keşfetti.

Gladstone Institutes’den bir araştırma ekibi, genin sinir sistemi boyunca sinyal gönderen hücreler olan nöronlardaki aktivitesini araştırdı. Araştırmanın sonucunda; nöronlarda yer alan APOE ε4 geninin çıkarılmasının, hücre ölümü ve tau yumağı çoğalması da dahil olmak üzere Alzheimer hastalığının ayırt edici özelliklerinde azalma gerçekleştirdiği belirtildi. Buna bağlı olarak, genetik bir risk faktörünün ortadan kaldırılmasının Alzheimer hastalığının patolojik özelliklerini azalttığı tespit edildi.

Mevcut şartlar için bazı genetik faktörler, Alzheimer da dahil olmak üzere bunama olasılığını artırma özelliği gösteriyor. Alzheimer riskini etkilediği bilinen apolipoprotein E (APOE) geni de bunlardan birini oluşturuyor ve alel olarak nitelendirilen farklı formlarda yer alıyor. APOE ε4 aleli de Alzheimer için en güçlü genetik risk faktörü olarak biliniyor ancak bir kişinin hastalık riskini nasıl artırdığı bugüne dek net olarak anlaşılamamış durumdadır. Bazı çalışmalardan elde edilen sonuçlar ise APOE ε4’ün aktivitesinin beyne zarar vermede aktif rol oynadığını öne sürüyor. Bu çalışmayla birlikte bilim insanları, genetik mühendisliği aracılığıyla nöronlardan APOE ε4 genini çıkararak sonuca ulaştılar. Ancak bu çalışma, APOE ε4 ile ilişkili Alzheimer için tedavi edici hedefler hakkında yeni bilgiler sağlasa da APOE ε4’ün Alzheimer’daki rolünü iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor.

Kaynak: https://scitechdaily.com/new-hope-in-alzheimers-battle-how-removing-a-genetic-variant-could-be-key/

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

sixteen + 18 =

Paylaşım