NCyborg, Giyilebilir Robotik Sistemi ile Felçli Hastaları Tedavi Edecek 2 dakikada okunabilir

Bir insan felç geçirdiğinde, genellikle beyninden gelen komutları vücudunun diğer bölümlerine iletmekte zorluk çeker. NCyborg olarak bilinen yeni bir robotik sistem, gelecekte felçli hastalara, bunu yapma yeteneğini yeniden kazanma konusunda  yardımcı olabilecek.

Beynimizin bir kısmına kan akışı kesildiğinde veya azaldığında ortaya çıkan felçler, yetişkinler arasında ilk sıralarda gelen ölüm ve sakatlık nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Hayatta kalan hastaların yüzde 75’i günlük aktivitelerini bağımsız olarak yürütmekte güçlük çekerken aynı zamanda uzun süreli fonksiyonel egzersizlere ve rehabilitasyona ihtiyaç duyuyorlar. Bununla beraber geleneksel rehabilitasyon ekipmanlarının kullanıldığı durumlarda sonuçların zayıf olduğu görülürken; hastaların rehabilite olma motivasyonları da genellikle düşük oluyor.

İlk etapta felçli ellerin rehabilitasyonu var

Bu sorundan yola çıkan bilim insanları NCyborg projesiyle hasta inisiyatifiyle yönlendirilen bir felç rehabilitasyon süreci oluşturmak için beyin-bilgisayar arayüzü ve beyinden ilham alan akıllı robot teknolojisindeki uzmanlıktan yararlandı.

Çin’in Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne bağlı Tongji Hastanesi ve Harvard’a bağlı beyin-bilgisayar arayüzü şirketi BrainCo arasındaki bir iş birliğiyle geliştirilen NCyborg’un başlangıçta felçli hastaların ellerinin rehabilitasyonu için kullanılması amaçlanıyor. Beyinden gelen elektrik sinyallerini okuyan bir EEG kafa bandı, ön koldan gelen nöromüsküler sinyalleri okuyan bir kol bandı ve ele giyilen elektrikli robotik eldiven olmak üzere üç ana bileşenden oluşan sistemin işleyişi ise şu şekilde:  Hasta, eliyle belirli bir eylemi gerçekleştirmeye çalıştığında, kafa bandı ve kol bandı beraberindeki elektrik sinyallerini algılayacak ve verileri bağlı bir bilgisayara aktaracak. Yapay zeka tabanlı bir algoritma ise hangi hareketin belirli bir modele uygun olduğunu belirlemek için elektrik sinyallerinin ayırt edici modelini bir el hareketleri veri tabanıyla çapraz referans yapacak. Ardından, eli amaçlanan eylem boyunca hareket ettirecek olan eldiveni etkinleştirecek.

Beş yıl içinde kullanıma sunulacak

Tongji Hastanesi’nden Dr. Jonh H. Zhang; proje kapsamında amaçlarının inme geçirenler için rehabilitasyon etkisini artıracak, sürecini hızlandıracak, ilgili maliyetleri azaltacak, kullanımı kolay, güvenilir ve aynı zamanda uygun fiyatlı bir inme rehabilitasyon robotu geliştirmek olduğunu belirtti. Sistemin ilk el tabanlı versiyonunun beş yıl içinde kullanıma sunulması planlanıyor. Bu noktada ise sistemden yüzde 90’ın üzerinde bir doğruluk oranıyla en az sekiz el hareketi niyetini tanımlayabilmesi ve 300 milisaniyeden daha kısa sürede tepki vermesi bekleniyor.

Kaynak:

https://newatlas.com/health-wellbeing/ncyborg-wearable-robotic-stroke-rehabilitation/

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

two × two =

Paylaşım