Metaverse Nedir ve Geleceği Nasıl Şekillendirecek? 3 dakikada okunabilir

Teknolojiyle ilgileniyorsanız, muhtemelen son günlerin en popüler kavramlarından olan metaverse kelimesini duymuş, hakkında yazılanları okumuş, herhangi bir ortamda konuşmuşsunuzdur. İlk noktada, sanal gerçeklik teknolojisinin geliştirilmiş bir versiyonu olarak görülebilecek Metaverse, kimilerine göre parlayıp sönmesi öngörülürken bazı uzmanlara göre internetin bir sonraki evrimi olabilir.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Facebook Connect etkinliğinde CEO Mark Zuckerberg, şirketin isminin değiştiğini açıkladı ve internetin bir sonraki adımı olan Metaverse’ü tanıttı. Zuckerberg, yaptığı sunumda, gelecekte neler olacağını içeren bilgiler paylaştı ve tanıttığı yeni evrende gerçek hayatta yapılabilecek her şeyin sanal ortamda da yapılabileceğini vurguladı. Peki, metaverse nedir ve geleceği nasıl şekillendirmesi bekleniyor? 

Büyük bilgi işlem platformu olarak Metaverse

Bugün internet, milyonlarca insanın bilgi ve farklı hizmetlere erişmesi, iletişim kurabilmesi, sosyalleşmesi, alışveriş yapması ve eğlenmesini sağlıyor. Her ne kadar meta veri deposunun da bu değer önerisini ve sunulanları tekrarlayacağı tahmin edilse de temel farklar da söz konusu. Örneğin; bundan böyle çevrim dışı ve çevrim içi olma arasındaki ayrımın tanımlanması çok daha zor olacak!

Bu durum, çeşitli şekillerde ortaya çıkacak olsa da birçok uzman, artırılmış, sanal ve karma gerçekliğin birleşimi olan genişletilmiş gerçekliğin (XR) önemli bir rol oynayacağına inanıyor. Meta veri deposu kavramının merkezinde ise gerçek zamanlı olarak erişilebilir ve etkileşimli olan sanal, 3B ortamların sosyal ve ticari katılım için dönüştürücü ortam olacağı fikri yer alıyor.

Dijital varlıklar gerçek dünyanın ekonomik faaliyetlerine bağlanıyor

Meta verinin ayrıca, gerçek dünya ekonomisiyle güçlü bir bağlantısı olması da bekleniyor. Başka bir deyişle, meta verinin şirketler ve bireyler için ekonomik faaliyete katılma yeteneğine sahip olması gerekiyor. Bu, değer yaratma sürecinin temeli olarak da takas edilemeyen tokenler, diğer adıyla NFT’ler gündemde. Bir blok zincirinde depolanan benzersiz ve değiştirilemez bir dijital varlık için sahiplik iddiası anlamına gelen NFT’ler, bu tür malların ticareti için yaygın olarak benimsenen bir araç haline gelirse, insanların dijital ekonominin unsurlarını çevrim dışı yaşamlarıyla birleştirmek için gittikleri yerler olarak XR ekosistemlerinin kullanımını hızlandırmaya yardımcı olabilecek.

Metaverse kavramının temeli, bu açıklamaya dayansa da bu yapay evrenin tam olarak nasıl bir yapıda olacağı net bir şekilde tahmin edilemiyor. Bunun nedeni ise meta veri deposunun henüz kavramsal aşamada olması. Ek olarak, meta verinin gizlilik için ne anlama geleceği, kapsayıcı olup olmayacağı ve oluşturulabilecek zararlı içerik ve ortamların nasıl azaltılacağı hakkında bazı soru ve ayrışmalar mevcut.

Tartışmalar ve soru işaretleri devam ederken birçok kişi, metaverse fikrinin umut verici olduğunu düşünüyor. Bu nedenle, eğer fikir başarıya ulaşırsa, tüketici ve işletme davranışında büyük değişimleri beraberinde getireceğine inanılıyor ve dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin çoğu bu kavramın gelişimine yatırım yapıyor. 

Kaynak: https://www.weforum.org/agenda/2021/10/facebook-meta-what-is-the-metaverse/

 

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

14 − 8 =

Paylaşım