Kuantum Bilgisayarların En Güçlüsü Geliyor 1 dakikada okunabilir

ABD merkezli Honeywell şirketi, önümüzdeki birkaç ay içinde şimdiye kadarki en güçlü kuantum bilgisayarı piyasaya süreceğini açıkladı. En az 64 kuantum hacmine ulaşmayı başardığı iddia edilen bilgisayarda aynı zamanda iyon tuzakları denilen bir teknoloji de kullanılıyor.

Önümüzdeki üç ay içerisinde şimdiye kadarki en güçlü kuantum bilgisayarı piyasaya sürülecek. Bu iddianın sahibi uzay-havacılık, kimya ve perakende gibi pek çok sektörde faaliyet gösteren ABD merkezli Honeywell şirketi… Kuantum bilgisayar dendiği zaman akla ilk olarak Google, IBM ve Microsoft gibi küresel teknoloji şirketleri gelse de Honeywell, sürpriz bir atılım yaparak listenin en güçlü adayları arasında yer almaya hazırlanıyor. Kuantum bilgi işlem hizmetleri Microsoft Azure Quantum ile ortaklık kurduğunu açıklayan şirket, aynı zamanda kuantum yazılım ve algoritma girişimleri Cambridge Quantum Computing (CQC) ve Zapata Computing’e de stratejik yatırımlar yapıyor.

Mevcudun iki katına ulaşıldı

Honeywell’in iddiasına göre söz konusu bilgisayar en az 64 kuantum hacmine ulaşmayı başarıyor. IBM’in geliştirdiği kuantum bilgisayarlarda sadece 32 kuantum hacminin görüldüğü düşünülürse iddia edilen hacim, oldukça büyük bir anlam kazanıyor. Honeywell’in kuantum bilgisayarı aynı zamanda ‘iyon tuzakları’ denilen bir teknoloji de kullanıyor. Bu teknoloji sayesinde yüklü atomları üst üste binmiş halde tutan şirkete göre, kuantum hesaplama duraklatabilecek ve sonuçlara bağlı olarak farklı bir şekilde yeniden başlatılabilecek. Honeywell’in yeni kuantum bilgisayarının sektördeki gelişmeleri ve rekabeti nasıl etkileyeceği ise şimdiden merak ediliyor.

 

Kaynak: https://fossbytes.com/worlds-most-powerful-quantum-computer-honeywell/

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

17 − two =

Paylaşım