Japonya Merkezli Donut Robotics Akıllı Maske Üretti 2 dakikada okunabilir

Dünya çapında koronavirüs önemini korumaya devam ederken; salgınla alakalı pek çok yeni teknoloji de bu süreçte hayatımıza girdi. Özellikle maske kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte birbirinden farklı özelliklere sahip maskeler üretiliyor. Bunun son örneği Japonya’dan geldi.  Donut Robotics şirketi konuşma çevirisi yapan maskelerini tanıttı. Bu akıllı maskeler, telefon ve tabletlere bağlanabiliyor, konuşmaları kopyalayabiliyor, arama yapabiliyor ve Japoncayı sekiz dile çeviriyor.

Donut Robotics isimli Japonya merkezli bir teknoloji şirketi, akıllı telefonlara bağlanan ve kullanıcıların doğrudan cep telefonlarına konuşmadan uzaktan arama yapmalarına olanak tanıyan akıllı bir yüz maskesini tanıttı. Korona virüs salgınından sonra artan maske kullanımı ile teknolojinin birleştirilmesi sonucu üretilen “c-mask” mesajları iletebiliyor, Japoncadan sekiz farklı dile çeviri yapabiliyor ve standart yüz maskelerine uyum sağlıyor. Akıllı telefon ve tabletlerden uygulamaya bağlanan maske, bluetooth üzerinden konuşmayı metin mesajlarına dönüştürebiliyor, arama yapabiliyor ve kullanıcısının sesini yükseltebiliyor.

Yeni özellikler eklenecek

Bir robot geliştirmek için yıllarca çalıştıklarını ve bu teknolojiyi koronavirüsün toplumu nasıl yeniden şekillendirdiğine yanıt veren bir ürün tasarlamak için kullandıklarını söyleyen Donut Robotics CEO’su Taisuke Ono, sonraki dönemlerde maskenin özelliklerine arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik yeteneklerini eklemeyi amaçladıklarını söylüyor. İlk olarak Tokyo Uluslararası Havalimanı’nda kullanılması planlanan maske, Japonya genelinde 5 bin alıcıya gönderilecek. Japonya dışında ABD, Avrupa ve Çin pazarında da satılması hedeflenen maskelerin fiyatı ise 40 dolar olarak açıklandı.

Akıllı telefon satışlarında tarihi daralma

Koronavirüsün neden olduğu pandemi nedeniyle, akıllı telefon endüstrisi 2020 yılının ilk çeyreğinde tarihteki en kötü piyasa daralmalarından birine maruz kaldı ve Gartner, Haziran ayında küresel satışların yüzde 20 oranında düştüğünü bildirdi. Aynı zamanda, kamu ve kişisel sağlık talepleri de kullanıcıları ev dışında akıllı telefonlarını daha az kullanmaya ve dokunmaya motive ediyor. C-Mask ise insanların koronavirüse yakalanma riskini arttırmadan telefonlarını dışarıda kullanmaya devam etmelerini vaat ediyor.

 

Kaynak:

https://www.forbes.com/sites/simonchandler/2020/06/26/coronavirus-japanese-firm-unveils-smart-face-mask-that-connects-to-phones/#58515343f3a0

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

Paylaşım