İtalyan Araştırmacıların Geliştirdiği Uçabilen Robot, Doğal Afetlerde Kurtarıcı Olacak 2 dakikada okunabilir

İtalya Teknoloji Enstitüsü (IIT) mühendisleri tarafından tasarlanan insansı robot, doğal afetlerin ardından molozları kaldırabilecek ve uçabilme özelliği ile afetzedelerin hayatını kurtarabilecek. “iCub” adındaki robot, dört ayak üzerinde yürüyebiliyor, oturabiliyor ve elleri karmaşık manipülasyon becerilerini destekleyebiliyor.

Dünya genelinde her yıl yaklaşık 300 doğal afet gerçekleşiyor. Bu afetler yaklaşık 90 bin insanı öldürüyor ve 160 milyon insanı da olumsuz etkiliyor. Peki, arama ve kurtarma ekiplerinin veya dronların ulaşamadığı noktalarda afetzedelere küçük boyutlarda ama manevra kabiliyeti yüksek, uçabilen robotlar yardım edebilseydi durum nasıl olurdu? İtalya Teknoloji Enstitüsü’nden bir araştırma ekibinin geliştirdiği “iCub” adlı küçük insansı robot, tüm bu özelliklere sahip olmasıyla dikkat çekiyor. 

Emekliyor, yürüyor ve uçuyor

Molozların üzerinde yürüyerek ve zorlu arazilerde uçarak arama-kurtarma ekiplerine yardım edebilecek robotun bu yeteneklerinin arkasında tahrik motorları bulunuyor.  Robotun avuçlarında bulunan sistemler,  gücü ve yönü kontrol etmesini sağlıyor. Robot aynı zamanda dört ayak üzerinde emekleyebiliyor, yürüyebiliyor ve bina parçaları veya moloz gibi nesneleri hareket ettirebilmek için oturabiliyor. Bununla beraber robotun elleri de gelişmiş manipülasyon becerilerini desteklemek için tasarlandı.

Araştırma ekibi, robotik sistemlerin günümüzde doğal afet sonrası kurtarma çalışmalarına uygun maliyetli çözümler sunamadıklarını ve insansı robotların da yalnızca iç mekanlarda etkili olduğunu belirtti. Oysa ki robotların etkili olabilmeleri için hem iç hem de dış mekanlarda çalışabilmesi gerekiyor. iCub’ın uçma yeteneği ise her ikisini de yapmasına izin veriyor. 

Dünyadaki birkaç platformdan biri

104 cm boyundaki iCub, 15 yıldan uzun bir sürede geliştirildi. Adını Rudyard Kipling’in “The Jungle Book” adlı eserindeki çocuktan alan robot için araştırma ekibi,; çevresiyle güvenli fiziksel etkileşim sağlayabilmek için hassas bir tam vücut derisine sahip dünyadaki birkaç platformdan biri olduğunu belirtiyor.

iCub’ın piyasaya ne zaman sürüleceğine ilişkin net bir tarih verilmese de araştırma ekibine göre robot, çok yakında görevine başlayacak.

Kaynak: https://www.businessinsider.com/scientists-add-propulsion-engines-humanoid-iron-man-robot-fly-2021-12

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

fifteen + seven =

Paylaşım