Güney Koreli Bilim İnsanlarından Su Krizine Çözüm: Deniz Suyunu İçilebilir Hale Getiren Cihaz Geliştirdi 2 dakikada okunabilir

Güney Koreli bilim insanları, dünyada yaşanabilecek olası su kıtlıklarını önleyebilecek yeni bir sistem geliştirdiklerini açıkladı. Buna göre geliştirilen yöntem, deniz suyunu dakikalar içinde yüzde 99,9 oranında filtreleyebiliyor.

Dünya’nın yüzde 71’inin sudan oluşmasına rağmen, bu oranın büyük bir kısmını  tuzlu su olan okyanus oluştururken tatlı su oranı sadece yüzde 2,5. Bununla beraber Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, yaklaşık 785 milyon insan güvenilir içme suyuna erişemiyor.

Deniz suyunun tuzdan arındırılması, uzun bir zamandır güvenilir içme suyu sağlamanın bir yöntemi olarak kabul ediliyor. Bu durumdan yola çıkan Kore İnşaat Mühendisliği ve Yapı Teknolojisi Enstitüsü’ndeki (KICT) bilim insanları, deniz suyundaki tuzun neredeyse tamamını çıkarabilen ve gelecekte dünyanın karşı karşıya kalabileceği en ciddi sorunlardan biri olan su kıtlığını engelleyebilecek yeni bir cihaz geliştirdiklerini açıkladılar. Buna göre araştırmacılar “koaksiyel elektrospun nanofiber membran” yöntemi kullanarak yeni bir su yalıtım malzemesi oluşturdu. Standart su arıtma cihazlarına takılabilen filtre, suyu yüzde 99,9 oranında tuzdan arındırırken aynı zamanda daha öncesinde sadece 50 saat kullanılabilen filtrelerden farklı olarak aralıksız kullanımda bir ay dayanabiliyor.

Membran ıslatma, membran distilasyonunda en zorlu konulardan biri ve membran distilasyon işlemi sırasında bir membran ıslanırsa, membranın mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Geliştirilen teknoloji ise ıslanma sorunlarını önleyebilme ve membran damıtma işleminde uzun vadeli stabiliteyi iyileştirebilme potansiyeline sahip. Çalışmanın ekip lideri Dr. Yunchul Woo, filtrenin üretimi için “elektro-döndürme” adı verilen alternatif bir nano-teknoloji kullandıklarını açıklayarak, “Aynı zamanda filtrede kullanılan özel materyaller ve filtrenin yapısı itibariyla içine özel bir 3 boyutlu zar yerleştirdik ve bu sayede tuzun filtrelenmesini kolaylaştırdık. Eş eksenli elektrospun nanofiber membran, deniz suyu çözeltilerinin uzun süre boyunca arıtılması için güçlü bir potansiyele sahip” dedi.

Uzmanlara göre bu yenilikçi tuzdan arındırma teknolojisinin ortaya koyduğu sonuçlar, filtrenin küresel tatlı su sorununa yardımcı olma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.

 

Kaynak: https://scitechdaily.com/making-seawater-drinkable-in-minutes-a-new-alternative-desalination-membrane/

 

 

 

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

12 + 3 =

Paylaşım