Elon Musk’ın Sahibi Olduğu Neuralink’in Detayları Belli Oldu 2 dakikada okunabilir

İlk kez 2017 yılında duyurulan Neuralink projesinin detayları geçtiğimiz günlerde yapılan bir basın toplantısıyla belli oldu. Elon Musk’ın gerçekleştirdiği sunumda Neuralink’in geliştirdiği implantın bağlandığı bir domuzun beyin sinyalleri ekranlara aktarılarak takip edildi. Neuralink projesinin hafıza kaybı, duyma kaybı, görme sorunları, felç, depresyon ve birçok beyin hastalığına çare olması bekleniyor.

Tesla ve SpaceX’in sahibi, ABD’li girişimci Elon Musk’ın sahibi olduğu nöroteknoloji şirketi Neuralink tarafından geliştirilen beyin-bilgisayar arayüzü düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Mikroçip ile beyin kontrolü sağlayacak teknolojiyle ilgili deneme bir domuz üzerinde gerçekleştirildi. Canlı yayında cihazın bağlandığı bir domuzun beyin sinyalleri ekranlara aktarılarak takip edildi. Test sırasında domuzun beyin aktivitesi okunurken; hayvanın beynine ise kalıcı bir zarar verilmedi.

23 mm çapa ve 8 mm kalınlığa sahip olan söz konusu cihazın bataryası bir gün boyunca dayanabiliyor. Bluetooth ile çalışan cihazda bulunan elektrotların beyne ulaşan kabloları saç telinden daha ince… Sıcaklık, basınç gibi verileri ölçebilen cihaz, internete bağlanabilen her türlü elektronik aletin beyin sinyalleri ile kontrol edilmesini sağlıyor. Neuralink’in 2019 etkinliğinde görüntülenen bir prototip versiyonunun aksine, tamamen kablosuz olan ve indüksiyon kullanarak şarj edilen cihaz, dakikalar içerisinde ve anestezi kullanılmadan takılabiliyor.

Yapay zeka ile de mücadele edecek

Neuralink’in teknolojisinin ilk uygulamaları, hafıza kaybı, işitme eksikliği, uykusuzluk sorunu, depresyon, anksiyete, görme bozukluğu, felç, ağrı ve nöbet gibi hastalıkları tedavi etmek üzerine yoğunlaşacak ve Musk’ın ifadeleriyle önemli beyin ve omurga sorunları sorunsuz bir şekilde implante edilmiş bir cihazla çözülebilecek. “Bu teknoloji potansiyel olarak insanların Tesla’sını çağırması, video oyunu oynaması veya omurilik felçli birinin tekrar yürümesini sağlamak için kullanılabilir” diyen Musk aynı zamanda Neuralink’in gelecekte insan beyninin yapay zeka ile de mücadele etmesine de imkan sağlayacağına inanıyor. Zira Elon Musk, yapay zekanın “beş yıldan kısa bir süre içinde” insanları geçeceğini iddia ediyor ve Neuralink’in uzun vadedeki hedefinin de “insan ırkını yok edebilir” dediği yapay zekayla mücadele etmek olduğunu söylüyor.

Cihazın ticari olarak ne zaman satışa sunulacağına dair herhangi bir bilgi verilmedi. Öte yandan fiyatının son teknoloji bir akıllı telefondan çok daha fazla olmayacağı konuşuluyor. Cihazın fiyatı konusunda bilgi veren Musk, “Implant ilk başta oldukça pahalı olacak ama bu hızla düşecek. Fiyatını kısa bir zamanda birkaç bin dolara indirmek istiyoruz” diyor.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/elon-musk-neuralink-brain-computer-chip-a9695036.html

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

one × 3 =

Paylaşım