Eatron, 11 Milyon Dolar Seri A Yatırım Aldı 2 dakikada okunabilir

İTÜ ARI Teknokent firmalarımızdan Eatron, 11 milyon dolarlık Seri A yatırım turunu tamamladı.

Hem araçlarda hem de bulutta koşan özgün akıllı otomotiv yazılım platformu ile hızlı bir büyüme yakalayan Eatron, MMC Ventures önderliğinde gerçekleşen ve Aster Capital ile Vinfast’ın da yer aldığı 11 milyon dolarlık Seri-A yatırım turunu duyurdu. Yeni yatırımla birlikte gömülü ve bulut tabanlı akıllı yazılım özelliklerini geliştirecek ve müşterilerine sunacak Eatron; Türkiye, İngiltere ve Çin’deki ekipleriyle birlikte iddialı bir küresel büyümeye ulaşmayı hedefliyor. Son 1 yılda 50 kişilik yeni istihdam sağlayan Eatron; ayrıca Almanya, Hindistan ve ABD’de yeni satış ekipleri ile yakın zamanda 50 kişilik yeni istihdam sağlamayı planlıyor.

Eatron araç üreticilerine ve birinci seviye tedarikçilere sağladığı platform teknolojisi ile karmaşık otomotiv gömülü yazılımlarının, donanımdan bağımsız olarak, hızlıca seri üretime hazır olmalarını sağlıyor. İTÜ ARI Teknokent’teki 60 kişilik bir Ar-Ge merkezi ve Warwick, Ingiltere’de genel merkezi ile operasyonlarını yöneten Eatron, ilk yazılımlarını küresel OEM’lerin 2022 yılı 1. çeyreğinde üretime geçirecekleri modellerine lisanslama başarısını gösterdi.

Eatron Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Umut Genç, yatırım turuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Özellikle ulaşım ve otomotivin dramatik bir dönüşüm geçirdiği bu dönemdeki değişim ile artık bu sektörlerin yazılım temelli endüstriler haline gelmesi gerekiyor. Akıllı otomotiv yazılım platformu bu dönüşümde uç birimlerden buluta kadar kritik bir rol üstelenecek. Eatron için hem platformun hem de araçlardan gelen verinin önemi büyük. Fonksiyonel güvenlik, makine öğrenmesi, ileri kontrol sistemleri, bağlantılı ve bulut tabanlı veri analitiğini özgün bir şekilde sentezleyerek üretime hazır ve uyarlanabilir otomotiv yazılımına dönüştürüyoruz. Böylece, OEM’ler ve Tier-1 tedarikçiler, internete bağlı ve akıllı yazılım temelli elektrikli araçlarını daha iyi ve hızlı olarak geliştirebilecekler ve rakiplerine karşı kayda değer bir fark yaratacaklar.” şeklinde konuştu.

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

3 × 3 =

Paylaşım