Ağrı ve Anksiyete Tedavisi için Sanal Gerçeklik Devri 2 dakikada okunabilir

İngiltere’de yapılan araştırmaların sonucunda, sanal gerçekliğin (VR) acı ve anksiyeteyi azaltma noktasında son derece etkili olduğu tespit edildi. Bu tedavilerin yanı sıra tam zamanlı bakıma ihtiyaç duyan hastalar, geliştirilen sanal gerçeklik kitleri ile yürüyememelerine rağmen yürüdüklerini hissedebiliyorlar. 

İngiltere’de yapılan araştırmalar, son yılların popüler teknolojilerinden olan sanal gerçekliğin, acı ve anksiyeteyi azaltabildiğini ortaya koyarken, İngiliz Hükümeti de bu tarz teknolojilerin terapi ve bakım için bir devrim olabileceğini söylüyor. Hatta, acıyı dindirme ve fobiler üzerinde sanal gerçeklik kitleriyle yapılan testlere göre, bu teknolojinin Ulusal Sağlık Sistemi’ne (NHS) her yıl 2 milyon sterlin kazandırabileceği tahmin ediliyor. 

Hipoksik beyin hasarı yaşamasının ardından tam zamanlı bakıma ihtiyaç duyan Sarah Hill, sanal gerçeklik teknolojisi ile ilgili, “Yürüyemiyorum ama yürüyebildiğimi hissediyorum” dedi. Bu tedavinin,  kendi anksiyetesini azalttığını belirten Hill’in fizyoterapisti Pamela Hicken ise sanal gerçeklik kitinin, başta Hill olmak üzere hastalarının hareket etme cesaretini ve etkileşime geçme isteğini arttırdığını ifade etti.  

COVID-19, teknolojinin benimsenmesini hızlandırdı.

İngiltere Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü’nü destekleyen Oxford VR kurucusu Prof. Daniel Freeman, alınan olumlu sonuçlar sayesinde sanal gerçekliğin gelecekte önemli bir rol oynayacağını belirtti. Ayrıca, teknolojinin potansiyeli konusunda heyecanlı olan Rescape Innovation CEO’su Matt Wordley de pandemi sürecinin, bu teknolojinin benimsenmesini hızlandırdığının altını çizdi.

Sanal gerçeklik endüstrisinin 2024 yılına kadar küresel olarak 1.,2 milyar dolar değere ulaşması bekleniyor. Kimi uzmanlar ise teknolojinin yaratacağı olası riskler konusunda uyarıyor. Sanal gerçeklik işletmeleri ve hükümet tarafından hazırlanan, “Genişletilmiş Gerçekliğin Büyüyen Değeri” adlı rapora göre bu teknolojinin kötü tasarlanması durumunda kullanıcılarda mide bulantısı ve yorgunluk gibi potansiyel sorunlar yaşanabiliyor. 

Kaynak: https://www.bbc.com/news/technology-59510106

 

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

two × two =

Paylaşım