Perseverance Mars’a İndi: Geçmişinde Yaşam Arayacak   2 dakikada okunabilir

NASA tarafından Mars’a gönderilen Perseverance, başarılı bir şekilde Mars’ın yüzeyine indi. Bir Mars yılı sürmesi beklenen misyon kapsamında Kızıl Gezegen yüzeyinde geçmişte yaşam olup olmadığına dair ipuçları aranacak ve daha sonra gezegene getirilecek olan örnekler toplanacak.

Mars’ın yüzeyinde artık yeni bir robot bulunuyor. NASA, Perseverance adlı yüzey gezginini Mars’ta Jezero Krateri adı verilen bölgeye başarılı bir şekilde indirmeyi başardı.

Aylar süren yolculuğun ardından üzerinde 23 kamera, çok sayıda sensör ve çeşitli bilimsel çalışmalar için özel olarak geliştirilmiş ekipmanlara sahip altı tekerlekli araç, önümüzdeki iki yıl boyunca Kızıl Gezegen’de geçmiş yaşamın kanıtlarını arayarak, yerel kayaları delip geçecek. Toplanan bu örnekler, ilerleyen yıllarda Mars’a gönderilmesi planlanan diğer araçlarla beraber Dünya’ya getirilecek ve Dünya’da yapılacak detaylı incelemeler sonucunda mikrobiyal yaşamın izleri aranacak.

İlk fotoğraflar geldi

Jezero’nun milyarlarca yıl önce dev bir göl olduğu düşünülüyor ve suyun olduğu yerde, hayatında olması ihtimali var. 45 kilometrekare genişliğindeki Jezero, yaşamın geçmiş varlığını ima edecek organik molekül türlerini koruma potansiyeline sahip killer ve karbonatlar da dahil olmak üzere çok sayıda kaya türünü bünyesinde barındırıyor. İniş sonrası analiz, aracın Perseverance’ın araştırmayı planladığı Jezero’daki deltasının yaklaşık 2 km güneydoğusuna indiğini gösterdi. İniş ekibini yöneten Allen Chen, “Güzel bir noktadayız. Araç sadece yaklaşık 1,2 derece eğimli. Bunu yaptığı için ekibimle daha fazla gurur duyamazdım” diye konuştu. İnişinden kısa bir süre sonra Mars’tan ilk fotoğraflarını paylaşan Perseverance, ardından düşük çözünürlüklü yüzey çekimlerinin aksine daha kaliteli ve renkli bir fotoğraf paylaştı. Görselde Mars yüzeyiyle temasından dakikalar öncesi gösteriliyor.

Perseverance, ABD Uzay Ajansı tarafından Mars’a yerleştirilen ikinci bir tonluk araç. Bu araçların ilki olan Curiosity, 2012’de farklı bir kratere inmişti.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/science-environment-56119931

 

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

fourteen − 14 =

Paylaşım