Nagoya Üniversitesi’ndeki Bilim İnsanları İdrar Testiyle Beyin Tümörlerini Tespit Edebilecek 3 dakikada okunabilir

Bir beyin tümörü düzensiz baş ağrıları, mide bulantısı veya konuşma bozukluğu gibi semptomlarla kendini gösteriyor. Ne yazık ki bu semptomlar hastalık iyice ilerleyene kadar ortaya çıkmadığı için, erken teşhis şansını da zorlaştırıyor. Japonya’nın Nagoya Üniversitesi’ndeki bilim insanları ise idrardaki mikroRNA’ların beyin tümörlerini teşhis etmek için umut verici bir biyobelirteç olabileceğini ortaya koydu.

Non-invaziv ve kanser teşhisi söz konusu olduğunda kan testleri ile birlikte idrar testleri heyecan verici bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Bilim insanları bu sıvı örneklerini, hastalıkla ilişkili biyobelirteçler için tarayarak, tipik klinik semptomlar ortaya çıkmadan çok önce kanseri nasıl tespit edebileceklerini gösterdiler. Bu çalışmalar özellikle mesane, prostat, pankreas ve hatta akciğer kanserleri söz konusu olduğunda umut verici nitelikler taşıyor.

Az miktarda örnekten çok miktarda mikroRNA

Nagoya Üniversitesi’nden bir ekip ise “mikroRNA” adı verilen genetik materyalin yardımıyla bu olasılıkları beyin kanserine yönelik olarak uygulamaya çalıştı. İlk olarak 1993’te keşfedilen söz konusu genetik materyal, gen ekspresyonunda önemli bir rol oynayan ve vücuttaki kanser hücreleri tarafından üretildiğinde benzersiz biçimler alabilen, kodlamayan RNA’nın kısa zincirleri olarak tanımlanıyor.

Bilim insanları, hacim olarak bir mililitre kadar küçük idrar örneklerinden çok miktarda mikroRNA çıkarabilen 100 milyon çinko oksit nanotel ile donatılmış yeni bir cihaz geliştirdiler. Ekibin analizi, beyin tümörlerinden türetilen birçok mikroRNA’nın idrarda stabil durumda bulunabileceğini ortaya çıkarırken, beyin tümörü olan hastalardan ve kanser olmayan bir kontrol grubundan örnekler toplandı. Çalışmanın yazarı Profesör Atsushi Natsume, “İdrar bazlı sıvı biyopsi, beyin tümörü olan hastalar için tam olarak araştırılmamıştı, çünkü geleneksel metodolojilerin hiçbiri, mikroRNA’ları çeşit ve miktar açısından idrardan verimli bir şekilde çıkaramıyor” diyerek bunu gerçekleştirebilecek bir cihaz geliştirmeye karar verdiklerini belirtiyor.

Diğer kanser türleri de tespit edilebilecek

Bilim insanları, toplanan mikroRNA’nın ekspresyon profillerini analiz ederek bunları bir teşhis modeli oluşturmak için kullandı. Sonuçlar, modelin tümör boyutundan bağımsız olarak, hastaları kanser olmayan bireylerden yüzde 100 duyarlılık ve yüzde 97 özgüllükle ayırt edebildiğini gösterdi. Araştırmacılar, böylece idrardaki mikroRNA’ların beyin tümörlerinin umut verici bir biyobelirteç olduğu sonucuna vardılar. Bilim insanlarına göre daha fazla çalışma ile bu tür bir teknoloji sadece beyin tümörlerinin değil, diğer kanser türlerinin hatta glioblastomlar gibi agresif beyin kanseri türlerinin erken teşhisine katkıda bulunabilecek. Nitekim Natsume, “Gelecekte, yapay zeka ve teletıp kombinasyonu ile insanlar kanserin varlığını öğrenebilecekler, doktorlar ise kanser hastalarının durumunu sadece günlük idrarlarının az bir miktarıyla bilebilecekler” şeklinde öngörüyor.

 

Kaynak: https://newatlas.com/medical/urine-test-detects-brain-tumor-high-accuracy/

 

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

eighteen − 17 =

Paylaşım