Kripto Paraya ‘İnsan Gücü Dönemi’ mi Geliyor? 1 dakikada okunabilir

İnsanlardan güç alan bir kripto para sistemine ne dersiniz? Microsoft’un geçtiğimiz günlerde bu sistem için patent alması, söz konusu fikrin çok da uzak olmayan bir gelecekte hayatımıza girebileceğini gösteriyor.

Yeni bir kripto para madencilik sistemi için patent başvurusunda bulunan Microsoft, insanların fiziksel aktiviteler ile ürettikleri enerjiyle karmaşık veri işleme sürecini düşünmeden yapmayı sağlıyor. Yani kullanıcıların koşu ve yoga gibi spor aktiviteleri yaparak çeşitli sensörler ve uygulamalar aracılığıyla ilgili aktivitelerin takip edilmesi hedefleniyor. Ardından da kullanıcıların, aktivitelerine bağlı olarak kripto para kazanmaları sağlanıyor.

Her ne kadar sistem teorik olarak bilim kurgu filmlerini aratmayacak nitelikte olsa da aslında şu anki teknolojiye pek de uzak değil. Zira günümüzde akıllı saatler ve telefonlar gün içerisinde kişinin hareketlerinin takibini yapabiliyor, diğer uygulamalarla bilgi paylaşıyor ve bu bilgileri kullanmayı sağlıyor. Söz gelimi, spor yaparken hızlanan yüksek nabız, daha hızlı soru çözülmesine imkan sağlıyor. Yeni patent hakkında açıklama yapan Microsoft yetkilileri sistemi “Kripto para sistemlerinde devasa bilgisayar ağları kullanılıyor. Bizim öngördüğümüz sistemde ise bedensel aktivitelerden gelen veriler, çalışma kanıtı olabiliyor. Böylelikle bir kullanıcı fakında bile olmaksızın çözülmesi zor bir soruyu dahi hesaplayabiliyor” diyerek tanıtıyor.

 

Kaynak: https://www.onmsft.com/news/microsoft-files-patent-for-human-powered-crypto-mining-system

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

two × 4 =

Paylaşım