Evrenin Doğduğu Zamana Geri Dönebilir miyiz? 2 dakikada okunabilir

Bilim dünyasının en büyük gizemlerinden biri olarak kabule edilen Büyük Patlama’nın sırrını çözebilmek için bilim insanları yeni bir proje başlattı. Buna göre evrenin nasıl oluştuğunun gizemini çözmek için “ATERUI II” isimli bir süper bilgisayar aracılığıyla evrenin 4 bin versiyonu oluşturuldu.

Bir zaman makinesinin yokluğunda, evrenin patladığı zamanı görmek isteseniz zamanda geriye nasıl gidebilirsiniz? Cevabı verelim, süper bir bilgisayarla… Tabii ki bunu gerçekleştirecek olan ATERUI II, sıradan bir bilgisayar değil, dünya üzerinde astronomik simülasyonlar yaratabilen en güçlü bilgisayar ve saniyede 3 katrilyona kadar işlem yapabiliyor. Evrenin geçmişindeki sırları çözebilmek için bir zaman makinesinden sonra en iyi teknoloji olarak kabul edilen ATERUI II’yi bilim insanları 4 bin sanal evren yaratmak için kullandı. Bilim insanları bu adım ile gözlemlenebilir evrenin birdenbire kat be kat genişlediği, Büyük Patlama’nın hemen sonrasında yaşanan sürece dair bilgi edinmeyi hedefliyor.

Büyük Patlama’nın gizemi aydınlatılacak mı?

Evren, yoğunluk açısından farklılıklar gösterirken, bu düzensizliğin nedeninin çözülmesi ise bilim insanlarına göre Büyük Patlama’nın gizemlerinin aydınlatılmasında yatıyor. Bu teoriye göre düzensizlikten Büyük Patlama sırasında ilkel evrende var olan yoğunluk dalgalanmalarının sorumlu olduğu düşünülüyor. Araştırmacılar da Büyük Patlama sonrası evrenin genişlemeye başlaması ile birlikte bu dalgalanmaların da iplikler şeklinde genişlediği tezi üzerinde duruyor. Söz konusu çalışma ise bu sorulara cevap bulmak için yapılıyor.

Evrenin bebeklik fotoğrafları

Bu sanal evrenlerin kendi sanal enflasyon sürecini geçirmesine izin veren bilim insanları, bu sürecin ardından sanal evrenleri başlangıç noktalarına geri getirip getiremeyeceklerini denemek için rekonstrüksiyon yöntemini uyguladı. Bu yöntemin sonunda ise bilim insanları gözlemlenen galaksi dağılımları üzerindeki kütleçekimsel etkileri azaltabileceğini gözlemledi. Yani bu yöntem ile evrenin başlangıçtaki koşulları verimli bir şekilde ortaya çıkarıldı. Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi’nde görev alan kozmolog Masato Shirasaki, konuya ilişkin yaptığı açıklamada evrenin bebeklik fotoğrafını günümüzdeki gözlemlerden yola çıkarak görmeye çalıştıklarını söyleyerek bu analiz yönteminin uygulanarak enflasyon teorisinin verimli bir şekilde doğrulanması beklediklerini kaydediyor.

Kaynak:

https://www.syfy.com/syfywire/can-supercomputer-take-us-back-in-time-to-universe-was-born

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

twelve − 12 =

Paylaşım