En Büyük 5 Teknoloji Trendine Herkes Hazır Olmalı! 6 dakikada okunabilir

Bu yılın dünyayı değiştiren olaylarını kimse daha önce tahmin edememişti. Buna karşın, emin olduğumuz iki şey var ki bunlardan birinin teknolojinin hayatımızın her bölümünü etkilemesi, diğeri de günümüzün en önemli teknoloji trendlerinin, karşı karşıya olduğumuz birçok zorlukla başa çıkmamıza ve bunlara uyum sağlamamıza yardımcı olmada büyük rol oynayacağı… Peki nedir bu bizi bekleyen teknoloji trendleri?

Yaşadığımız yılda tüm dünyanın mücadele ettiği Covid-19, giderek artan çevrimiçi ve dijital yaşamlarımızdaki bir dizi değişiklik için katalizör görevi görüyor. İtici güç olarak zorunlulukla birlikte işler şimdi daha hızlı gerçekleşecek. Ve eğer Covid-19 “sihirli bir şekilde ortadan kaybolursa” birçok şeyi daha verimli ve güvenli bir şekilde yapmayı öğrenmiş olacağımız için beraberinde getirdiği değişiklikler olmayacak. Yeni yılda bizleri bekleyen teknoloji alanındaki pek çok trendin bazıları Covid-19 sonrası normalliği geri kazanmamıza yardım etmede kendi rolünü oynarken; bazıları ise değişen bir gerçekliği anlamamızı kolaylaştıracak.

  1. Yapay Zeka

Şu anda en büyük teknoloji trendlerinden biri olan yapay zeka, 2021 boyunca çevremizdeki dünyayı yorumlamamıza ve anlamamıza yardımcı olmaya devam edecek. Özellikle salgın sonrası dönemde sağlık hizmetleri, enfeksiyon oranları ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için aldığımız önlemlerin başarısı hakkında topladığımız veri hacmi artmaya devam edecek. Bu da makine öğrenimi algoritmalarının bizim için ortaya çıkardıkları çözümlerin giderek daha da karmaşık hale geleceği anlamını taşıyacak. Bu süreçte yapay zeka, hastanelerden ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarından gelen hizmet talebini tahmin etmemize yardımcı olacak ve yöneticilerin kaynakları ne zaman ve nerede dağıtacakları konusunda daha iyi kararlar almalarına olanak sağlayacak.

İşletmeler için asıl zorluk ise müşteri davranışının değişen modellerini anlamak olacak. Alışveriş ve sosyalleşmeden sanal çalışma ortamlarına, toplantılardan işe alımlara kadar pek çok etkinlik çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Bu nedenle 2021 boyunca, söz konusu davranış değişimlerini analiz etmek için kullandığımız araçların daha karmaşık hale gelebilir.

  1. Robotik, Drone’lar ve Araç Otomasyonu

Günümüzde toplu taşımayı kullanan yolcuların hacmi yerel koşullara bağlı olarak dalgalanıyor ve bu durum da sürücüsüz araçlarla ilgili girişimlerin sayısını artıracak. Toplu taşıma ağlarında verimliliği artırmak, hizmet sağlayıcıların yanı sıra sivil otoriteler için de bir öncelik olacak ve burada insan işgücü maliyetlerini düşürmek, müşteri talebi etrafındaki belirsizliği dengelemeye yardımcı olacak.

Son dönemlerde yaşlı ve hasta kişilerin bakımında robotların kullanılmakta olduğuna şahit oluyoruz. Önümüzdeki yıl robotlar, özellikle yaşlılar gibi enfeksiyona karşı en savunmasız olan toplum üyeleriyle etkileşim söz konusu olduğunda, giderek daha önemli hale gelecek. Robotlar, bakıcıların yerini tamamen almasından ziyade 7/24 ev içi yardıma erişim gibi yeni iletişim kanalları sağlamak ve sadece arkadaşlık sağlamak için kullanılacak. Drone’lar ise hayati ilaçları ulaştırmak için kullanılacak. Bilgisayarla görme algoritmalarıyla donatılmış drone’lar da viral bulaşma riskinin artığı yerleri belirlemek için kullanılmaya başlanacak.

  1. Hizmet Olarak Devrim

Dünya çapında devam eden salgın şiddetlenirken, hizmet olarak ölçeklenebilir çözümler sağlamak için buluta güvenen şirketlerin başarılı olduğunu açıkça görüldü. Örneğin, sunucu ekleyebilme hızı ve kapsamı ile hizmet kalitesini artırma hızı sayesinde giderek popüler bir hale gelen Zoom’u ele alalım. Şirketin bu başarısının altında bulut tabanlı yapısı ve talebi karşılama kapasitesini hızla artırabilen kendi hizmet sağlayıcıları ile ortaklığı yatıyordu. 2021 ve sonrasında da söz konusu özellikler giderek daha önemli hale gelecek.

  1. 5G ve Gelişmiş Bağlantı

Daha hızlı ve daha güvenilir internet, sadece web sayfalarını daha hızlı yükleyebileceğimiz ve videoların başlatılmasını beklerken daha az zaman harcayabileceğimiz anlamına gelmiyor. 3G’den itibaren mobil bağlantıda yaşanan her ilerleme, aynı zamanda internet için yeni kullanım durumlarının da kilidini açtı. 3G, web taramasını ve veri odaklı hizmetleri mobil cihazlarda kullanışlı hale getirirken; 4G de bant genişliklerinin artmasına paralel olarak video akışı ve müzik platformlarının büyümesine yol açtı. 5G ise bu örneklere benzer şekilde daha fazla kapı açılmasına neden olacak.

Örneğin 5G sayesinde “Büyük Veri” kaynaklarına gerçek zamanlı erişime dayanan karmaşık makine öğrenimi uygulamaları, otomasyon yoluyla sahada yürütülebilecek. Bunun başarılı bir örneği olarak balıklarının bakımı ve beslenmesini otomatikleştirmek için 5G ağı kullanan Norveçli balıkçılık operatörü Salmar’ı göstermek mümkün.  Görüntü tanıma algoritmaları, hangi balığın fazla veya yetersiz beslendiğini tespit etmek ve onları sağlıklı tutmak için gereken yiyecek ve ilacı otomatik olarak dağıtmak için kullanılıyor. Bu tür girişimler ise işletmelerin işgücü genelinde otomasyonu artırmaya çalıştığı 2021’de giderek daha önemli hale gelecek.

  1. Genişletilmiş Gerçeklik – Sanal ve Artırılmış Gerçeklik

Önümüzdeki yıl, genişletilmiş gerçeklik ile sanal ve artırılmış gerçekliği, mevcut dünya durumunun getirdiği zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olacak şekilde görmeye devam edeceğiz. Yani söz konusu teknolojiler, viral bulaşma riskinin olabileceği tehlikeli durumlardan kaçınmamızı sağlayacak bunu da tıbbi muayeneler ve teşhislerin giderek daha fazla uzaktan yapılabilmesiyle sağlanacak. Örneğin, yüksek çözünürlüklü kameralar, hastanın gözünün net bir görüntüsünü verdiği için göz testlerinin tamamen Sanal Gerçeklik ile yapılmasına olanak tanıyacak. Bir artırılmış gerçeklik aracı da müşterinin sunulan gözlük çeşitlerine evinden çıkmak zorunda kalmadan kendi yüzünde neye benzediğini görmesine olanak tanıyacak. Veya viral aktarımın gerçekleştiği koşullar ve yöntem hakkında daha fazla veri elde edildikçe, artırılmış gerçeklik araçları, enfeksiyonun yayıldığı bilinen alanlarda hareket ettiğimizde gerçek zamanlı uyarılar vermek için kullanılacak.

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2020/09/14/the-5-biggest-technology-trends-in-2021-everyone-must-get-ready-for-now/#6fc94c741b82

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

seventeen − 17 =

Paylaşım