Corona ile Mücadelede Robot Dönemi 3 dakikada okunabilir

Tüm dünya Corona virüsü ile mücadele ederken; hastalığın ortaya çıktığı Çin, virüse karşı giriştiği savaşta teknolojiyi kullanıyor. Ülkede yeni corona virüsü ile ilgili pnömoniyi önlemek ve kontrol etmek için drone ve robotlar kullanılıyor. Aynı zamanda Çinli teknoloji uzmanları, virüsün tespitini sağlayan boğaz testini yapabilecek robotlar üretmek için de çalışmalara başladı.

 

Çin’de ortaya çıkan ve Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından ismi “yeni corona virüsü zatürresi” olarak duyurulan hastalık nedeniyle meydana gelen can kayıpları SARS nedeniyle ölenlerin sayısını geçmiş durumda… Tüm dünya hastalıkla mücadelede farklı tedbirler uygularken; Çin’de drone ve robotlar gibi yüksek teknolojili ürünler kullanılıyor. Wuhan’da birçok hastanede robot asistanlar, hastalara veya hastalık şüphesiyle karantinada tutulan kişilere ilaç ve yemek götürüyor, kişilerin yattığı yatakların çarşaflarını değiştirmek ve çöplerini toplamak gibi genel hijyen kuralları doğrultusunda hizmet veriyor. Hatta Eyalet Konseyi Bilgi Bürosu Hangzhou Haber Merkezi’nden bir rapora göre, Zhejiang Halk Hastanesi’nde bir robot, ilk Corona virüs hastasını teşhis etmeyi başardı. Hastanelerde kullanılan robotların sayısı her geçen gün artarken; hastaların bir tıp uzmanından ziyade bir robot tarafından yardım edilmesinin şokunu aşması bir veya iki dakika sürebiliyor. Guangzhou’daki bir alışveriş merkezinin önünde ise robotlar, çevreden geçen herkesin vücut ısısını kontrol ediyor. Böylelikle vücut ısısı fazla olanlar kontrol edilerek hastalığın yayılması engelleniyor.

Maskesiz insanlar tespit ediliyor

Sokaklarda ise dezenfeksiyon için drone’lar tercih ediliyor. Bir drone, her seferinde taşıdığı 10 kg’lık dezenfektan maddeyle 5 bin metrekarelik bir alanı temizleyebiliyor. Aynı zamanda açık alanlarda ve toplum içerisinde maske takmayan vatandaşlar için cezai yaptırım uygulanan ülkede, buna uymayan vatandaşlar da drone’lar ile denetleniyor. Açık alanlarda maske takmadan gezen vatandaşlar drone ile tespit ediliyor, sonrasında ise vatandaşlara uyarıda bulunuluyor. Drone kullanımı aynı zamanda hasta numuneleri ve tıbbi nakil personeli arasındaki teması azaltıyor ve teslimat sürelerini hızlandırıyor. Örneğin geçtiğimiz haftalarda bir tıbbi dağıtım dronu, Xinchang İlçesi Halk Hastanesi’nden Hastalık Kontrol Merkezi’ne uçtu.

Boğaz testini robotlar yapacak

Öte yandan Çinli bilim uzmanları virüsün tespitini sağlayan boğaz testini yapabilecek robotlar üretmek için de kolları sıvadı. Şu anki Corona virüs testinde hemşireler hastanın boğazından pamuklu bir çubuk yardımıyla örnekler toplamak zorunda kalıyor. SIASUN Robot & Automation Co Ltd’ye göre ise yılan şeklinde mekanik bir kol ve bir çubuk toplama parçası içerecek olan robot, sağlık personelinin enfekte olmasını önlemek için uzaktan kumanda edilebilecek.

https://www.ainonline.com/aviation-news/general-aviation/2020-02-07/drones-enlisted-fight-corona-virus-china

https://dailygamingworld.com/how-do-you-protect-hospital-assistants-from-coronavirus-use-robots/

https://www.khmertimeskh.com/50687829/china-working-to-develop-robots-for-virus-testing

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

five × one =

Paylaşım