Çinli Araştırmacılar Süresiz Havada Kalabilen Dron Geliştirdiler 2 dakikada okunabilir

Çin’deki Northwestern Polytechnical Üniversitesi’ndeki (NPU) araştırmacılar “süresiz” havada kalabilmek için lazerle çalışan bir dron geliştirdiklerini açıkladılar. Sistem, ışık enerjisini elektriğe dönüştürerek optik güdümlü insansız hava aracına uzaktan güç sağlamak için lazer ışını kullanıyor. Araştırma ekibi, geliştirdikleri teknolojiyle şimdiye kadar kullanımları sınırlanan dronları uzun süre havada tutma sorununu çözdüklerini söylüyor. 

Çin’in kuzeybatısındaki bir araştırma ekibi, insansız hava araçlarını “süresiz” havada tutmak için yüksek enerjili lazer ışınları kullanmanın bir yolunu geliştirdiler. Bu sistem, lazerden enerji yakalamak için dronun altında bulunan bir fotoelektrik dönüştürücüyü kullanıyor. Her ne kadar bu tür sistemler, verimlilik olarak çok iyi olmasalar da oldukça iyi bir kablosuz güç iletimi sağlıyor.

Akıllı görsel izleme algoritması kullanılıyor

NPU ekibi, çalışma kapsamında ışını insansız hava aracı üzerinde hedeflemek için bir “akıllı görsel izleme algoritması” ve ayrıca atmosferik yoğunluktaki değişiklikleri telafi edebilen uyarlanabilir bir ışın şekillendirme sistemi geliştirdi. Aynı zamanda engelleri belirlemek ve ışının gücünü güvenli bir seviyeye hızla ayarlamak için de bir yöntem tasarladı.

Araştırma ekibi, geliştirdikleri teknolojiyi küçük bir quadcopter ile test ettiler. Bununla beraber iç mekân, dış mekân gündüz uçuşu ve dış mekân gece uçuşu olmak üzere üç saha testi de gerçekleştirdiler. Ekip tarafından kayda alınan videoda dronun 10 m irtifalara ulaştığı aynı zamanda ışıklar açık ve kapalıyken, geceleri de dışarıda çalışırken çalıştığı görülüyor.

Dronun laboratuvar prototipi olduğu düşünülüyor

NPU, cihazın askeri potansiyeline atıfta bulunarak lazerin güç çıkışını, sistemin menzilini veya verimliliğini açıklamadı. Bununla beraber açıklamaya göre geliştirilen dronun erken aşamadaki bir laboratuvar prototipi olduğu düşünülüyor. Uzmanlara göre yerden havaya şarj sistemi, diğer askeri olmayan uygulamalarla birlikte bir insansız hava aracı sürüsünün menzilini ve etkinliğini potansiyel olarak artırabilecek. Aynı zamanda bilim insanları, söz konusu dronların sürekli uçuş gerektiren sel, deprem gibi acil durumlarda son derece önemli olacağına dikkat çekiyor. Öte yandan kimi araştırmacılar da teknolojiye şüpheli yaklaşıyor ve insansız hava araçlarını bu şekilde şarj etmenin çok fazla enerji, çok sayıda İHA ve lazer ışını gerektireceğinden “önlenemeyecek kadar pahalı” olabileceğini düşünüyor. 

https://newatlas.com/drones/laser-charged-chinese-drone/

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

20 − five =

Paylaşım