Boeing, Savaş Uçaklarına Yakıt İkmali Yapacak Drone’lar Geliştirdi 1 dakikada okunabilir

Amerikan donanmasının savaş jetleri bir uçak gemisinden kalktığında, onlara beş ekstra yakıt deposu yüklenmiş mangalar eşlik ediyor. Boeing tarafından geliştirilen yeni bir teknolojiyle oldukça karmaşık bir işlem olan tankların doldurulma işlemi, yakın bir gelecekte MQ-25A Stingray adı verilen otonom bir drone tarafından yapılacak.

2024 yılına kadar Amerikan donanmasındaki savaş jetlerinin yakıt ikmalinde “MQ-25A Stingray” adlı drone’ların kullanılması planlanıyor. Boeing tarafından inşa edilen Stingray’in savaş robotları vizyonu için çok önemli bir teknoloji olarak görülüyor.

Deneyimin yerini algoritmalar alacak

Stingray’in insansız araçların neler yapabileceğini ve savaş alanındaki rollerini genişletme çabasının bir simgesi olduğunu söyleyen Mitchell Havacılık ve Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden analist ve bağımsız danışman Dan Gettinger, “şu anda, Stingray’in zorlu görevlerini iyi yapabildiğini üstelik bunu tekrar tekrar yapabildiğini kanıtlaması gerekiyor. Her uçak gemisi küçük bir pisttir ve uçakları bu kısa pistten fırlatmaya genellikle ekstra momentumla gökyüzüne fırlatan bir mancınık yardımcı olur. Bir taşıyıcıya inmek ise daha zorludur, çünkü pist sadece küçük değil aynı zamanda su üzerinde de hareket eden sabit olmayan bir yapıdadır. Pilotlar, tüm bunlar için simülatörlerde ve daha sonra seyir halindeyken tekrar tekrar ustalaşarak eğitim alır. Stingray ise insan deneyiminin ve bilgisinin yerini alan algoritmalar ve sensörlerle tüm bunları bağımsız olarak yapmak zorunda kalacak.” diyor.

Kaynak:

https://www.popsci.com/story/technology/mq-25-stingray-set-to-launch-2024/

 

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

fourteen + 9 =

Paylaşım