BioNTech’in Kurucu Ortağı Dr. Türeci Açıkladı: Koronadan Sonra Sıra Kanserde 2 dakikada okunabilir

COVID-19’a karşı geliştirdikleri aşı ile dünyanın gündemine oturan ve geçtiğimiz günlerde Almanya’da Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile Başbakan Angela Merkel’in katıldığı törenle Federal Cumhuriyet Liyakat Nişanı verilen Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’den yeni bir haber daha geldi: “Kanser aşısını birkaç yıl içerisinde sunacağız.”

Dünyada onaylanmış ilk COVID-19 aşısının arkasındaki BioNTech, kanserle mücadele konusunda önemli bir adım attı. Kanserle savaşmaya yardımcı olacak bir aşı üzerinde çalışan şirketin kurucularından Dr. Özlem Türeci, söz konusu aşının birkaç yıl içinde piyasaya sürülebileceğini duyurdu. BioNTech, COVID-19 enfeksiyonu dünya çapında yayılmaya başladığında zaten kanser odaklı bir aşı üzerinde çalışmaktaydı. Pfizer ile beraber geliştirilen koronavirüs aşısının onaylanan ilk aşı olması ise şirketin kanser aşısını sürdürmesi için gereken fonlarını arttırdı.

Farklı kanser aşılarımız var

Söz konusu aşının dayandığı mRNA teknolojisi, vücuda enjekte edilen RNA moleküllerinin, virüsle mücadele edecek proteinlerin üretilmesini sağlayacak bilgiyi bağışıklık sistemine ulaştırmasını sağlıyor. Virüslerle mücadelede kullanılan bu teknolojinin, tümörlerle mücadelede bağışıklık sistemi üzerinde kullanılması hedefleniyor. Bu teknolojinin kanserli hücreler ve tümörlere karşı da kullanılması için çalıştıklarını söyleyen Özlem Türeci, mRNA teknolojisine dayanan farklı kanser aşılarının olduğunu açıkladı. Türeci, her ne kadar bu tip tedavi yöntemi ve geliştirme süreçlerinde tahmin yapmanın zor olduğunu söylese de önümüzdeki birkaç yıl içinde kansere karşı savaşacak aşıyı insanlara sunmaya hazır olacaklarını kaydetti.

Almanya’dan “Liyakat Nişanı”

Öte yandan geçtiğimiz hafta, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’ye ülkenin en yüksek nişanlarından biri olan Liyakat Nişanı verdi. Steinmeier, bilim insanlarına “Tek bir kişide kanseri tedavi etmek için bir ilaçla başladınız ve bugün tüm insanlık için bir aşımız var” dedi. Ödülün “gerçekten büyük bir onur” olduğunu ve bu başarıyı başkaları olmadan yapamayacaklarını söyleyen Türeci, “Bu birçoğunun çabasıyla ilgili… BioNTech’teki ekibimiz, dahil olan tüm ortaklar, hükümetler, düzenleyici otoriteler aciliyet duygusuyla birlikte çalıştı. Bizim bakış açımıza göre, bu ödül söz konusu çabanın bir kabulü ve aynı zamanda bilimin kutlamasıdır” diye konuştu.

 

Kaynak:

https://nypost.com/2021/03/19/scientist-behind-biontechs-covid-19-jab-working-on-cancer-vaccine/

 

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

fifteen − 15 =

Paylaşım