Binbiriz ile İnsansız Hassas Tarım 1 dakikada okunabilir

Binbiriz, Precifarm ile insansız hava araçları kullanılarak tarımsal arazilerin ihtiyaç haritalarının çıkartılmasına olanak sağlıyor.

Hassas tarım, modern ziraat yöntemlerinden biridir. Bu yöntemin temel amacı çiftçiyi ve toprağı daha çok değil daha iyi ve verimli çalıştırmaktır. Gözlem ve ölçümlerle büyük alanların küçük alanlardan oluşan bir bütün olarak ele alınması sağlanır. Bu sayede yanlış uygulamalardan kaçınılır, kaynak korunumu, ürün ve çiftlik bazında verim artımı sağlanır. Bu çalışmalar zirai yönetim için büyük önem taşıyan verim ve kaynak tüketimi için bir karar destek mekanizması ortaya çıkarır.

PreciFarm uzaktan algılama yöntemi ile hassas tarım için veri sağlama amacı ile geliştirilmiş bir hizmettir. Sahadan insansız hava aracı (İHA) ile görüntüler toplanır, bu görüntülerin analizi ile tarımsal bölgelerin mevcut durumlarının tespiti ve ürün bazlı ihtiyaçlarına yönelik veri üretilir. Üretilen veriler sayesinde tarımsal alanda kaynakların kullanımı yönlendirilmiş ve kaynakların yanlış kullanıma bağlı ürün kaybının önüne geçilmiş olur.

 

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

3 × three =

Paylaşım