ABE Teknoloji Tünelde Haberleşmeyi Sağlayacak 2 dakikada okunabilir

SMART CITY FM SÜRÜCÜ/YOLCU BİLGİLENDİRME SİSTEMİ

Firmalarımızdan ABE Teknoloji, “Smart City FM Sürücü – Yolcu Bilgilendirme Sistemi” ile tünellerin içine dış ortamdan yayın yapılarak, acil durumlarda haberleşmenin kesilmemesi için sürücü ve yolcu bilgilendirilmesi için yeniden yayın sistemleri geliştirmiştir.

Tünel gibi kapalı alanların girişleri (çıkışları) çok geniş olmadığı için radyo ve telsiz yayınları tünel içinde belirli bir noktaya kadar ilerleyebilmektedir. Tünelin iç kısmına dış ortamdaki radyo işaretin ula- şamaması veya tünel içinde yapılan yayının dış ortama yayılamaması haberleşmenin kesilmesine yol aç- maktadır. Özellikle acil durumlarda tünel içindeki telsiz haberleşme son derece hayati rol oynamaktadır. Tünel içindeki eşgüdümün sağlanması ve tünel içinden dışarıya bilgi aktarılabilmesi önemli bir ihtiyaçtır. Tünel içine dış ortamdan yayın yapılarak sürücü ve yolcu bilgilendirilmesi için yeniden yayın sistemleri kullanılmaktadır.

ABE Teknoloji FM Yayın Sistemi

Sistemde 8-48 adete kadar ayarlanabilir kanal bulunmaktadır. Sistem (88 – 108MHz) hem analog ve hem dijital stereo girişlere sahiptir.

Sistem genel olarak 8– 48 adet FM modülatör modü- lünde, bunları birleştiren 3 adete kadar (Kanal sayısı- na göre) sekiz yollu birleştiriciden ve biri sürücü kuvvetlendirici olmak üzere 2 adet güç kuvvetlendiricisinden oluşmaktadır.

Sistem kanalları bilgisayar ortamında ayarlanmaktadır ve aynı anda 48 kanala kadar yayın ve RDS () ile sürücü ve yolcu bilgilendirilmesi yapılmaktadır.

Hazırlanan sistemde yeniden yayın için radyo işaretleri havadan alınabilmekte, ek olarak sayısal denetim yapısı sayesinde doğrudan mikrofondan ya da başka bir ses kaynağından da yayın yapılabilmektedir. Bu sayede acil durumlarda FM radyo işaretlerinin kullanılması gerektiğinde kolay bir şekilde ses kaynağı değiştirilebilmektedir.

 

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

15 − 11 =

Paylaşım