3D Yazıcılar ile Koronavirüs Maskesi Ürettik 2 dakikada okunabilir

İTÜ ARI Teknokent olarak coronavirüs ile mücadele kapsamında yürüttüğümüz çalışmalara bir yenisini ekledik. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl hayata geçen dijital üretim merkezimiz İTÜ MAGNET FAB | TRİDİ’de sağlık çalışanlarımızın ihtiyaç duyduğu ve bizim 3D yazıcılarımızda ürettiğimiz medikal ürünlere odaklandık. Sağlık Bakanlığımızın ülke çapında ve yüksek hacimde düzenlediği çalışmalara, düşük hacimde, yerel ve tamamlayıcı destek ürünleriyle katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Sağlık çalışanlarımızın ihtiyaç duyduğu, tüm yüzü koruyabilen siperleri 3 boyutlu yazıcılarımızda ürettik ve ücretsiz olarak ilgili birimlere teslim ettik. İlk etapta 400 adet ürettiğimiz siperleri sağlık çalışanlarımızdan aldığımız geri dönüşler doğrultusunda geliştirerek seri üretime geçtik.

Diğer ülkelerde yaşanan örnekler göz önüne alındığında yüz kalkanı maskeler, özellikle entübasyon denen solunum yolu açma gibi hasta kaynaklı çok miktarda sıvının müdahaleye karıştığı işlemleri gerçekleştiren sağlık personeli için gerekiyor. Dünya’da da pek çok ülkede maker gruplar, 3 boyutlu yazıcılar gibi eklemeli imalat yöntemlerini kullanarak, yerel talepleri hızlıca yerel kaynaklarla çözmek yoluna gidiyorlar. Internet’te açık kaynak şeklinde bu ürünlere ait pek çok tasarım bulunuyor. İTÜ MAGNET FAB | TRİDİ‘ de açık kaynaklı bu tasarımlardan birkaçını temel alarak geçen hafta ürünü tasarlayarak üretime hazır hale getirdi.

Ürünler, sağlık çalışanlarımıza tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Talep oluşturmak isteyen sağlık çalışanlarımız www.destekbizden.org adresinden taleplerini oluşturabilir; sürece destek olmak isteyen kurumlar ise bizimle https://itumagnet.com/itumagnetfab/ adresinden iletişime geçebilirler.

İTÜ MAGNET FAB | TRİDİ Hakkında

İTÜ ARI Teknokent’in tüm hizmetleri gibi ihtiyaca yönelik olarak tasarlanan ve İTÜ MAGNET içerisinde İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile 2019 yılında açılan İTÜ MAGNET FAB | TRİDİ, Türkiye’nin fikirden ürüne dijital süreçlerle yürütülen en kapsamlı dijital üretim merkezi olma özelliği taşımaktadır. Bu merkez, büyük, orta ve küçük ölçekli sanayiden endüstriye, öğrencilerden bireysel kullanıcılara kadar geniş bir kitleye prototipleme ve ön seri üretim süreçlerinde değer katma hedefiyle açılmıştır. Üç boyutlu yazıcılardan lazer makinelerine, CNC makinelerinden silikon kalıplama makinasına kadar geniş makina parkurunun yanı sıra ortak çalışma ve üretim alanları bulunmaktır. İTÜ MAGNET FAB | TRİDİ’de kurulduğu günden bu yana 4000 prototip, 70 silikon kalıp üretilmiş; 120 endüstriyel tasarım, 90 üç boyutlu tarama ve 100 elektronik proje gerçekleştirilmiştir.

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

6 + 5 =

Paylaşım