3D Yazıcıların Son Marifeti; Cilt Ve Kan Damarları 2 dakikada okunabilir

Bir süredir hayatımızda olan 3 boyutlu yazıcılar pek çok alanda kullanılıyor. 3 boyutlu yazıcılar şimdi de canlı cilt ve kan damarları üretmeyi başardı. Yazıcıdan aldıkları çıktıları bir fareye bağlayan bilim insanları, umut veren sonuçlar elde etti.

ABD’nin New York kentinde bulunan “Rensselaer Politeknik Enstitüsü” bünyesinde yapılan çalışma kapsamında bilim insanları, 3 boyutlu yazıcıları kullanarak canlı cilt ve kan damarları üretmeyi başardı. 3 boyutlu yazıcıdan alınan çıktıları başarılı bir şekilde fareye bağlayan bilim insanları, çalışmalarda herhangi bir sorun çıkmazsa bu tekniğin yakın bir zamanda insanlar üzerinde de uygulanabileceğini düşünüyor.

Araştırmanın başındaki isim olan Kimya Mühendisi Pankaj Karande’ye göre bu yeni teknik, yaralardaki düzelmeyi hızlandıracak üstelik oluşturulan cilt, ete kesinlikle yapışmayacak. Bu şu anlama geliyor; söz konusu yeni cilt, ihtiyaç dışı kaldığında yeniden çıkartılabilecek ya da bir yaranın kabuğu gibi kendi kendine dökülebilecek.

Bir adım daha yaklaşıldı

Aynı şekilde bu teknikle oluşturulan kan damarlarının da başarılı bir şekilde görevlerini yerine getirebildiğini söyleyen bilim insanları, ürettikleri damarların içerisine gerçek damarlarda olması gereken etken maddeleri ekleyebildiler ve bu sayede çok kısa bir süre içerisinde yapay damarların gerçekçi bir hale dönüşmesini sağlayabildiler. Bunu klinik düzeyde kullanılabilir hale getirmek için araştırmacıların, donör hücrelerini CRISPR gibi bir teknoloji kullanarak düzenleyebilmeleri gerekiyor. Böylece damarlar hastanın vücudu tarafından kabul edilebilir hale gelebilecek. Öte yandan Karande “Bunu gerçekleştirebilmek için hâlâ o adımda değiliz, ancak bir adım daha yakınız” diyor.

Diyabet ve ülsere yardımcı olabilir

Yanık hastaları ile ilgili, sinir ve damar kaybını içeren zorlukların üstesinden gelmek için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söyleyen Karande, öte yandan ekibinin yarattığı dokuların araştırmacıları diyabetik veya ülser gibi daha belirgin sorunları olan insanlara yardım etmeye daha da yaklaştırdığını düşünüyor. “Ülserler genellikle vücut üzerinde farklı yerlerde görünür ve daha küçük cilt parçalarıyla çözülebilir. Diyabetik hastalarda ise yara iyileşmesi tipik olarak daha uzun sürer ve bu da bu süreci hızlandırmaya yardımcı olabilir” diyen Karande’ye göre söz konusu hastalıklara sahip insanları için bunlar mükemmel olurdu.

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

5 × 1 =

Paylaşım