Mikronos Biyomedikal’e Royal Academy Of Engineering LIF Birinciliği 3 dakikada okunabilir

İTÜ ARI Teknokent firmalarımızdan Mikronos Biyomedikal’in kurucularından Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Can Erten bu proje ile İngiliz hükümeti tarafından fonlanan Royal Academy of Engineering Leaders in Innovation Fellowship’e (LIF) layık görülen 15 Türk girişimci arasına seçilerek Londra’da bir eğitim programına katılmaya hak kazandı. Bu eğitim programı kapsamında iş fikrinin ticarileştirilmesine yönelik farklı alanlardan mentörler ile yürütülen yoğun bir çalışma programı neticesinde Royal Academy of Engineering üyeleri ve yatırımcılardan oluşan jüri üyelerine yapılan sunumlar arasından birincilik ödülüne layık görüldü.

İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü akademisyenimiz Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Can Erten ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Özlem Yalçın’ın kurduğu Mikronos, kanamalı hastaların hayatta kalma ihtimalini %70’e kadar arttıracak pıhtılaşma ölçüm teknolojileri geliştiriyor.

Günümüzde kullanılmakta olan pıhtılaşma ölçüm cihazları, yüksek test maliyetleri ve uzman personel gereksinimleri sebebi ile sağlık kuruluş ve çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz olduğundan, bu testlerin yapılmamasından veya yapılıyorsa da sonucu alana dek kaybedilen zamandan dolayı kanamalı hastalar için risk artmakta. İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Can Erten’in Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Yalçın ile geliştirdiği kanın pıhtılaşma bozukluklarını tespit eden mikro akışkan tabanlı tıbbi cihaz projesi, geçtiğimiz yıl TÜBİTAK’ın Bireysel Genç Girişim “BİGG” programı çağrısı kapsamında 4594 girişimci iş fikri başvurusu arasından desteklenmeye değer görülen 146 girişim arasında yer almıştı. TÜBİTAK BİGG programı kapsamında şirket kurmuş girişimcilerden 15’i İngiltere ile iş birliğinin geliştirilmesine yönelik Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı girişimiyle başlatılan ve TÜBİTAK tarafından yürütülen Kâtip Çelebi-Nevvton Fonu kapsamında Royal Academy of Engineering tarafından yürütülen “Leaders in Innovation Fellovvships” Programı’nda Güney Afrika, Kenya ve Hindistan ile birlikte yer aldı.

Londra ziyareti sırasında İTÜ’lü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Can Erten ve diğer Türk girişimciler Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın’ın davetlisi olarak İngiltere’de yaşayan Türk girişimcilere ve yatırımcılara projeleri hakkında sunumlar gerçekleştirerek projelerinin ticarileştirilmesi için de çalışmalar kaydettiler, ingiltere ve Avrupa’dan çeşitli yatırımcılar ile projenin ticarileştirilmesi üzerine görüşmelerinin daha da arttığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Can Erten, “Açıklanan birincilik sonrası açıkçası çok mutlu oldum. Hem şirketimize olan güvenim arttı hem de üniversitemizi orada böylece temsil etmek güzel oldu. Bu sayede başarımızı taçlandırmıştık olduk.” dedi.

Kaynak:

Benzer İçerikler

Yorum Gönder

Email adresiniz yayınlanmayacak. İşaretleri alanları doldurmak zorunludur.

5 × 2 =

Paylaşım